Haberler

Cami Karşıtlarına Broşür

Aşırı sağa karşı mücadele kapsamında İBS 'Moscheebaukonflikte' adlı broşürü tanıttı.

Aşırı sağa karşı mücadele kapsamında İBS 'Moscheebaukonflikte' adlı broşürü tanıttı. Broşüre yazar olarak katkı sağlayan DİTİB Dinler ve Kültürlerarası Diyalog Müdürü Bekir Alboğa, broşürü çok yerinde bir hamle olarak değerlendirdi.

ALMANYA'nın Köln kentindeki Nasyonalsosyalizm Müzesi EL-DE Haus'da merkezi bulunan Aşırı Sağa Karşı Eğitim ve Bilgilendirme Merkezi (İBS) çalışanları Patrick Fels, Hans-Peter Killguss ve Hendrik Puls yayıncıları oldukları 'Moscheebaukonflikte ' Cami yapımı anlaşmazlıkları? adlı broşürü tanıttılar. Üç bölümlük broşür, Müslüman düşmanlığı temelli ırkçılığı, aşırı sağ yapılanmaları ve aşırı sağa karşı toplumsal tepki önerileri konularını içeriyor. Tanıtıma katılan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Dinler ve Kültürlerarası Diyalog Müdürü Bekir Alboğa, 'Karşı grupların din özgürlüğü hakkımıza saygı göstermesini bekliyorum' dedi.

CAMİLER ALET EDİLİYOR

İBS'in kurulduğu 2008 yılından bu yana aşırı sağ ile mücadele konusunda bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten İBS Başkanı Hans-Peter Killguss, 'Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde (NRW) aşırı sağ yapılanmaların, inşa edilen camileri kendi çıkarları doğrultusunda alet ettikleri ve hakkında propagandalar yürüttükleri için bu broşürü çıkarttık. PRONRW gibi yaygın yapılanmalar düzenledikleri anlamsız protestolar ile ses getirmeye çalışıyorlar. Halbuki cami inşaatları Köln'deki Merkez Camisi'nde olduğu gibi nesnel düzeyde tartışılabilir ve çözüm yolları aranabilir. Camileri ideolojik çıkarlar doğrultusunda alet eden aşırı sağ yapılanmaların çıkış noktalarının ne kadar yüzeysel olduğunu bu broşür ile açıklamak istedik' dedi.

DİN ÖZGÜRLÜĞÜMÜZE TECAVÜZ

Moscheebaukonflikte broşürüne yazar olarak katkı sağlayan DİTİB Dinler ve Kültürlerarası Diyalog Müdürü Bekir Alboğa bu girişimi çok yerinde bir hamle olarak değerlendirerek şunları söyledi: 'Merkez Camisi'nde olduğu gibi başka camilerin yapım süreçlerini yakından takip etme fırsatım oldu. Minaresi ve kubbesi olan camiler aşırı sağcıların protestolarına neden oluyor. Almanya'da din özgülüğü kapsamında bu durumun yaşanmaması gerektiğini düşünüyorum. Karşı grupların din özgürlüğü hakkımıza saygı göstermesini bekliyorum. Kenar grupların bu durumu anlamaları için daha çok çalışmamız gerektiği ortada.'

BROŞÜR 3 EURO

Sivil Toplum Kuruluşu anlayışının nerede bittiği ve ırkçılığın nerede başladığı gibi konuları işleyen 57 sayfalık Moscheebaukonflikte broşüründe DİTİB Danışma Kurulu üyeleri Köln Ehrenfeld Belediye Başkanı Josef Wirges, Köln eski Anakent Belediye Başkanı Fritz Schramma, FDP Köln Sözcüsü ve Köln Kent Meclisi üyesi Jörg Detjen, FDP Köln Başkanı ve Köln Kent Meclisi üyesi Ralph Sterck, Yeşiller Köln Ehrenfeld semt Meclisi üyesi Brigitta von Bülow ve DİTİB Dinler ve Kültürlerarası Diyalog Müdürü Bekir Alboğa, Ehrenfeld semt Meclisi üyesi CDU'lu Niklas Kienitz, Ehrenfeld semt sakinleri Bita Berentzen ve Rüdiger Brozio'nun yazıları yer alıyor. Broşür, 3 Euro karşılığı mail yoluyla ibs@stadt-koeln.de adresinden temin edilebilir.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı Almanya Köln Politika Güncel Haberler

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reisi'nin cenaze törenine katılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reisi'nin cenaze törenine katılacak

Bakmadan Geçme

Sık sık idrara çıkma neyin habercisi? Günde 10 kere idrara çıkmak normal mi? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? Hababam Sınıfı okulu nerede? Hababam Sınıfı oyuncuları kimler, konusu ne? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi oyuncuları kim? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı konusu, oyuncuları ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı özeti! 2026 UEFA Avrupa Ligi nerede oynanacak? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Taş Kağıt Makas CANLI izle! KANAL D Taş Kağıt Makas 12. bölüm CANLI izleme linki! Kuruluş Osman CANLI izle! ATV Kuruluş Osman 161. bölüm canlı izle! Kuruluş Osman yeni bölümde neler olacak? ATV canlı izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Mehmed Ali Kağıtçı kimdir? Mehmed Ali Kağıtçı kaç yaşında, nereli? Mehmed Ali Kağıtçı hayatı ve biyografisi! Beşiktaş-Trabzonspor ZTK finali hakemi kim? Ziraat Türkiye Kupası final maçını kim yönetecek? Yaprak Dökümü'nde Cem neden öldü? Yaprak Dökümü'nde Cem karakterinin ölüm sebebi ne? 23 Mayıs Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 23 Mayıs burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 22 Mayıs günün maçları nereden izlenir?
Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title