Büyük Önder Atatürk'ün Ebediyete İntikalinin 75. Yılı

Büyük Önder Atatürk'ün Ebediyete İntikalinin 75. Yılı

Büyük Önder Atatürk'ün Ebediyete İntikalinin 75. Yılı
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Lapseki, Biga, Eceabat ve Ezine'de tören düzenlendi

Büyük Önder Atatürk'ün vefatının 75. yılı nedeniyle Lapseki, Biga, Eceabat ve Ezine'de tören düzenlendi.

Lapseki'de, Kaymakam İsmail Ayhan Tavlı, Garnizon Komutanı Deniz Albay Recep Şenveli ile Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Lisesi'nde devam eden tören kapsamında öğretmen ve öğrenciler tarafından konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. "Atatürk ve Selanik" adlı kısa film gösteriminin ardından, oratoryo seslendirildi.

 

Biga'daki tören

 

Biga'daki törenler kapsamında, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelent bırakıldı. saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Biga Belediye Kültür Sarayı'nda yapılan programda Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Faruk Girgin konuşmasında, Atatürk'ün mücadele azminin, yüklediği sorumlulukların ve gösterdiği hedeflerin yalnız 10 Kasımlarda değil her zaman konuşulması gerektiğini söyledi.

Program, öğrencilerin hazırladığı oratoryo ile son buldu.

 

Eceabat'taki tören

 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Kaymakam Nurettin Dayan, Garnizon Komutanı Deniz Yüzbaşı Adnan Kaya ile Belediye Başkanı Kemal Dokuz, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından program Opet Tarihe Saygı Okulu'nda sürdü.

Okulun Türkçe öğretmeni Servet Şan Çırak, Atatürk'ü sevmenin, ekmeği, anneyi, babayı, kardeşi, insanı, ülkeyi ve dünyayı sevmek anlamına geldiğini söyledi.

Daha sonra Atatürk'ün hayatını konu alan sunum yapıldı. Ödül töreni, okul korosu ve Atatürk Oratoryo gösterisi ile sona erdi.

 

Ezine'deki tören 

 

Atatürk Parkı'ndaki törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Belediye Sinema Salonu'nda süren programda Gazi Ortaokulu Matematik Öğretmeni Süheyla Güvenç ile Jandarma Üsteğmen Tolgahan Kılıç, birer konuşma yaptı. 

Daha sonra öğrenciler şiir okudu, Atatürk'ün hayatından kesitler sundu. 

Programın sonunda Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi seslendirildi. - Çanakkale

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title