Bulgaristan ile Türkiye Arasında Vize Protokolü İmzalandı

Bulgaristan ile Türkiye Arasında Vize Protokolü İmzalandı

Bulgaristan'ın 1 Ocak Günü Avrupa Birliği'ne Tam Üye Olmasından Sonra, Türk Pasaportu Taşıyanlara Gümrük Kapılarında Transit Vize Verilmesi Uygulamasına Son Vermesi ile Başlayan Sorun Çözüldü.

Bulgaristan ile Türkiye Arasında Vize Protokolü İmzalandı

Bulgaristan'ın 1 Ocak günü Avrupa Birliği'ne tam üye olmasından sonra, Türk pasaportu taşıyanlara gümrük kapılarında transit vize verilmesi uygulamasına son vermesi ile başlayan sorun çözüldü. Türk ve Bulgar Dışişleri Bakanlıkları arasında bir süredir devam eden görüşmeler anlaşma ile sonuçlandı. Görüşmelerin sonuçlanması üzerine yeni kriterleri içeren protokol bugün Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Lübomir Küçükov ile Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Göçük arasında imzalandı. Her iki ülkenin imza koyduğu protokol hükümlerine göre, AB ülkeleriyle İsviçre ve

Lichtenstein'da oturma, çalışma izni olan ve pasaportlarında Shengen vizesi bulunan Türk vatandaşları protokolün yürürlüğe girmesinden sonra transit vize almadan Bulgaristan'dan geçebilecek.

5 GÜN İZİN VAR

Bulgaristan ile imzalanan protokole göre, şartlara uyan Türk vatandaşları 5 gün süre ile bu ülkede kalabilecek. Anlaşmayla, Türk iş adamlarına Bulgaristan vizesi verilmesi konusunda da kolaylıklar sağlandı. İki ülkenin ekonomik ilişkilerine katkı sağlayan Türk iş adamları, Bulgaristan'dan 1 yıllık çok giriş çıkışlı vize alabilecek. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Göçük imzalanan protokolün Türkiye tarafından en kısa sürede onaylanacağını kaydederek, "Bulgaristan tarafı da aynı şekilde onay prosedürünü tamamlayacak. Yeni uygulamanın en geç mayıs ayına kadar yürürlüğe gireceğini umut ediyorum" dedi.

Kaynak: DHA