Rakka'da Açılan Öcalan Posterine Türkiye Sert Çıktı, ABD Anında Geri Adım Attı: Onaylamıyoruz

Rakka'da Açılan Öcalan Posterine Türkiye Sert Çıktı, ABD Anında Geri Adım Attı: Onaylamıyoruz

YPG'nin Rakka'daki Öcalan posterli gövde gösterisine Türkiye'den sert tepki gelince, ABD anında geri adım attı. CENTCOM, "Bu tür görselleri onaylamıyoruz." dedi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) Rakka'daki skandal Öcalan posteriyle ilgili açıklama yaptı. CENTCOM'dan yapılan açıklamada, "Bu tür görselleri onaylamıyoruz, tasdik etmiyoruz." denildi.

BAŞBAKAN'DAN SERT TEPKİ GELMİŞTİ

Başbakan Binali Yıldırım da skandal posterle ilgili yaptığı açıklamada, "Bu görüntüler büyük bir talihsizliktir. Bugüne kadar müttefikimiz olan Amerika Birleşik Devletleri'ne hep söyledik, bir terör örgütüyle, başka bir terör örgütünü yok etmek için işbirliği yapmanın ne kadar hazin bir sonuca götürdüğünü son fotoğraf ortaya koymuştur. ABD, YPG ve PYD'nin terör örgütü olduğunu anlamak için daha neyi görmek istiyorlar, bunu merak ediyoruz. Bu fotoğrafın, PKK terörist başının fotoğrafının orada sergileniyor olması, açıkçası Amerika-Türkiye müttefik ilişkisine de en büyük zararı vermektedir. Dolayısıyla bu davranışıyla Amerika Birleşik Devletleri, terörle iş birliği yapmakla kalmıyor, aynı zaman da Türkiye'nin, Suriye'nin geleceğini de tehlikeye atıyor. Bunu da bu vesileyle hatırlatmak isterim."
BOZDAĞ DA SERT ÇIKTI: ALANEN İTİRAF

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Ortaya çıkan bu fotoğraf, Amerika'nın bugüne kadar söylediklerinin hepsini tekzip etmektedir ve terör örgütü, 'biz teröristlerle işbirliği yapmıyoruz, orada teröristler yok, Suriye Demokratik Güçleri var' diyen Amerika'yı biz buradayız diye yalanlamışlardır. Ortaya çıkan bu durum SDG'nin PKK yektir PYD ve YPG olduğunun da alenen bir itirafı durumundadır. Bu fevkalade büyük bir yanlışlıktır. Türkiye ile Amerika ilişkilerine çok büyük zarar vermektedir. Umarım ortaya çıkan bu gerçek, Amerika'yı tekzip eden durum karşısında bugüne kadar sürdürdüğü politikayı yeniden değerlendirmeye alır ve bu yanlış gidişten döner." dedi.

ABD İTİRAF ETMİŞTİ: BİZ SDG İLE ÇALIŞIYORUZ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White, PYD/PKK'nın Rakka'da PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterini asıp Rakka'nın kurtarılmasını terörist başına adamasına yönelik soruya yanıt vermekten kaçınarak "SDG (PKK/PYD) ile çalışıyoruz. Onları destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.