Balıkesir CHP'de Yeni İl Başkanı İrfan Barış Kazandı

Balıkesir CHP'de Yeni İl Başkanı İrfan Barış Kazandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanlığına İrfan Barış Seçildi.

Balıkesir CHP'de Yeni İl Başkanı İrfan Barış Kazandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanlığına İrfan Barış seçildi.

Yeni Sanayi Sitesi'ndeki düğün salonunda yapılan CHP İl Kongresi'nde 2 aday yarıştı. Balıkesir Merkez İlçe ile Edremit ilçesindeki 209 delege, ilçe kongrelerini yapamadıklarından dolayı seçime katılamazken. Genel kurulda 212 delegenin oyunu alan İrfan Barış, bundan bir önce atandığı il başkanlığına seçilerek geldi. Barış'ın rakibi Cahit Yarış ise 187 oy ile kaybeden taraf oldu. Yaklaşık 2 saat geç başlayan CHP İl Kongresi'ne, Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Manisa Milletvekili Şahin Mengü, CHP Parti Meclis Üyesi Ayhan Yalçınkaya, eski Kırklareli Milletvekillerinden Hasan Tahsin Uzun ile delegeler katıldı. Divan başkanlığını oy birliği ile seçilen CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün'ün yaptığı genel kurula gelenlere pilav ve ayran ikram edeildi. Kongrede konuşan Manisa Milletvekili Şahin Mengü, CHP'nin köklerinin Kuva-yi Milliye'ye dayandığını söyledi. Mengü, "Bu ülkede Cumhuriyeti kuran, demokrasiyi getiren partiyiz. Bu sebeple arada karşılıklı mücadeleler olması gayet doğaldır. Şu an yapılacak olan şey, yarından itibaren yerel seçimler için çalışmaktır" dedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Ayhan Yalçınkaya da, "Bazen bir mevkie gelenler, geldikleri gün yürüyüşlerini değiştiriyorlar, daha bir tepeden bakıyorlar. Parti içinde makamlar, mevkiiler üstünlük sağlama yerleri değildir, görevdir. Cumhuriyet Halk Partisi, ihtilallerin olağanüstü koşullarında işveren odalarında pazarlıklarla kurulmuş bir parti değil, savaş meydanlarında kurulmuş bir partidir. CHP tabela partisi olamaz, başkaları oldu. Anavatan Partisi'nde genel başkanlarının yolsuzlukla suçlanmasından kimse rahatsız olmadı, niye? Kurucu refleksi. ‘Benim memurum işini bilir" diyen Turgut Özal'dır. MHP, Susurluk çeteleri ile 7 TİP'li öğrenciyi boğarak öldürmüş, çetelerle gurur duyduğunu söyledi, niye? Kurucu refleksi" şeklideki sözleri ile ayakta alkışlandı. CHP Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan, delegelerden bazılarının kongrede gündeme taşıdığı, "Milletvekilinin danışmanı olmalı mıdır?" sorusuna cevap verdi. Aydoğan, "Benim danışmanım Balıkesir'de oturuyor. Balıkesir, çok geniş bir alan. Her olayı yakından takip etmeliyim" derken, kongrede hangi aday kazanırsa fark etmeyeceğini, asıl kazananın CHP olacağını belirtti. Yaklaşık 8 saat süren kongrede oylama işlemine başlanmadan önce adaylar İrfan Barış ve Cahit Yarış birbirlerine başarılar diledi. Sıra ile konuşan iki adaydan İrfan Barış, "Seçilirsem soyadım gibi barış içerisinde bir dönem geçireceğiz. Başarı çalışarak gelir, bizde çalışacağız" dedi.

Cahit Yarış da, "CHP olarak parti, politika, lider üçgeninde eksiklerimiz var. Dönem dönem parti içinde mücadeleler olsa da salonda bulunan herkesin ortak yönlerinin daha fazla olduğunu düşünüyorum. Parti içi demokrasiyi sağlamak zorundayız" diye konuştu.

Kongrenin sonunda 20 kişilik liste ile seçilen yeni il başkanı İrfan Barış, tebrikleri kabul etti.

(BD-YU) 09.03.2008 21:31 TSİ

Kaynak: İHA