Avrupalılar İçin 'Türkler' Kitabı

Avrupalılar İçin 'Türkler' Kitabı

Merhum Sanatçı Barış Manço'nun Belçika'da Yaşayan Yeğeni Altay Manço, "Türkler Avrupa'da - Genişleme Devri" İsimli Fransızca Bir Kitabın Hazırlanmasına Öncülük Etti.

Avrupalılar İçin 'Türkler' Kitabı

Merhum sanatçı Barış Manço'nun Belçika'da yaşayan yeğeni Altay Manço, "Türkler Avrupa'da - Genişleme Devri" isimli Fransızca bir kitabın hazırlanmasına öncülük etti.

Yaptığı açıklamada kitabın kısa ve resimli olarak gazeteci üslubuyla yazıldığını anlatan Manço, "Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği hakkında en kuşkulu tavrı Fransa takınıyor. Bu nedenle kitap Fransızca yazıldı. Kitapta Türklerin Avrupa'ya göçünün tarihi anlatılıyor. Sadece misafir işçiler konu edilmiyor, Avrupa'daki yerleşik Türkler de ele alınıyor" dedi.

2004'te AB ile Türkiye arasında üyelik müzakerelerinin başladığını hatırlatan Altay Manço, şöyle konuştu: "Bu durum, Avrupalı Türklerin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Ekim 2005'te başlatılan ve uzun yıllar sürecek bu müzakerelerin sonucu belirsizdir ve bu konuda birçok ülkede referandum düzenlenecektir. Örneğin Fransa, her seçim öncesi Türk dosyasını gündeme taşıyacaktır. Avrupalıların Türkiye'nin muhtemel katılımı hakkında geçerli bir fikir edinmelerini sağlayacak bilgilere yer veren bu eser, konuda hissedilen eksiği doldurmayı amaçlamaktadır. Tartışmanın önemli taşlarından biri, Avrupa'daki Türklerin sayıca artmasının ve sosyal gelişmelerinin tespitidir. Avrupa Türklerinin, Türkiye'nin AB'ye yakınlaşmasında oynayacakları rol büyük, bu alandaki maddi manevi menfaatleri de o derece önemlidir. Ayrıca, Avrupa'daki Türk halkı Avrupalıların Türkiye hakkında oluşturdukları imajı şekillendirmekte büyük rol oynamaktadır."

Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İspanya ve Lüksemburg gibi ülkelerde yaşayan Türklerden de bahsedildiğini ifade eden Altay Manço, "Kitapta, Türk göçünün çeşitliliği ve yapıcılığı vurgulanıyor. Kitabın hazırlanmasında Avrupa'nın dört bir yanındaki yazarların katkısı var" dedi.

Altay Manço'nun verdiği bilgiye göre, Belçika'dan Ural Manço, İspanya'dan Dilek Yiğiterhan, Finlandiya'dan Necmiye Cömertler, Fransa'dan Samim Akgönül ile St)phane de Tapia, İngiltere'den İbrahim Sirkeci, Yunanistan'dan Niki Roubani, Lüksemburg'dan Çiğdem Yalçın ile Teoman Pamukçu, Romanya'dan Mihai Rosioru, İsviçre'den Marc Gueniat ile Claudio Bolzman, Çek Cumhuriyeti'nden Martin Rozumek ile Andrea Gerstnerova bu yazarlar arasında yer alıyor.

Manço, kısaca, önemli bir eksiği doldurmayı amaçlayan bu eserin mevcut veri ve tahliller sayesinde Türklerin genel anlamda geçmişlerini ve geleceklerini çizmeye çalıştığını söyledi.

Kitabı "Bu sadeleştirilmiş özet, değişik yazın yöntemlerine başvurularak çok genel bir okuyucu kitlesine sunulur hale getirilmiştir" diye anlatan Manço, "Çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşanan durumların kıyaslamasına da yardımcı olacaktır. Eser, Fransızca konuşan devletlerin vatandaşlarını konumuza daha duyarlı kılmak için üretilmiş umum3 bir bilgilendirme aracıdır" ifadelerini kullandı.

(HU-CY-CY-HO-Y)

Kaynak: İHA