Haberler

Avanos'ta Yeraltı Çömlek ve Seramik Müzesi İlgi Görüyor

Güncelleme:

Dünyanın ilk kayadan oyma yeraltı çömlek ve seramik müzesi kabul edilen Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi Nevşehir'in Avanos İlçesi'nde hizmet veriyor.

Avanos'un en eski çömlek atölyelerinden biri olan Güray Çömlekçilik Seramik tarafından 5 yıllık bir çalışmayla hazırlanan Güray Müze'de, geçen Nisan ayından bu tarafa 500'e yakın eser sergilendi. Yerin 15 metre altında bulunan ve toplamda 1500 metrekareden oluşan Güray Müze, toplantı ve kültürel organizasyonlarda da kullanılıyor.

Güray Müze'nin sahibi Güray Tüysüz, 20 yıl önce kurduğu hayal sonrasında toplamaya başladığı eserler sonrasında müze projesinin gerçekleştiğini söyledi. Avanos'ta 5 nesilden bu yana seramik ve çömlek yapan bir aile firması olduklarını anlatan Tüysüz, şöyle konuştu:

"Müze projesi 20 yıllık bir hayalimizdi. Eserleri ancak toparlayabildim. Son 5 yılda atölyemizin altındaki kaya zemini oyarak inşaatı tamamladık. Yeraltına oyma müze konsepti olarak dünyada bir ilki yaptık. Sadece Anadolu'da ilk çağdan bugüne çömlek ve seramik olarak nelerin yapıldığını gösteriyoruz. Müzenin 3 bölümden oluşuyor. Birinci bölümde ilk çağdan bugüne tarihi eserleri sergiliyoruz. İkinci bölümde 'Modern çağ' adı altında son yüzyılı sergiliyoruz. Son yüzyılda yaşamış veya hala yaşayan dünyaca ünlü seramik sanatçılarımızın özgeçmişlerini ve eserlerini sergiliyoruz. Üçüncü bölümde ise, sanatçılarımızın sergi açabileceği salonumuz, kafeterya ve kütüphanemiz var. Güzel bir proje oldu. Gelecek nesillere bırakabileceğimiz güzel bir hediye de oldu."

Geçen yılın Nisan ayında Müzeyi ziyarete açtıklarını anlatan Tüysüz, bu yıl resmi açılışını yapacaklarını kaydederek "Müzemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Özel Müze statüsünü alacak. Sabahları müze olarak gezilecek, akşamları ise toplantı, seminer, müzik konserleri, özel yemekler için salon olarak kullanılabilecek. Sanatçılarımız sergi açabilecek" ifadelerini kullandı.

Güray Müze'yi gerçekleştiren Güray Çömlekçilik Seramik, 1843'ten bu yana Avanos'ta çömlek ve seramik yapan bir aile firması. Firmanın yer altında iki kattan oluşan kayadan oyma atölyesinde hem geleneksel hem de modern tarzda üretim yapılarak sergileniyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kapadokya Nevşehir Avanos Politika Güncel Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title