Arap Doğalgaz Boru Hattının Bağlanmasında Uzlaşma

Arap Doğalgaz Boru Hattının Bağlanmasında Uzlaşma

Avrupa Birliği (AB), Türkiye, Irak ve Maşrık Arap Ülkeleri (Mısır, Ürdün, Lübnan ve Suriye) Arap Doğalgaz Boru Hattının Hızla Türkiye, Irak ve (Nabucco ve Diğer Boru Hatlarıyla) AB'ye Bağlanması Konusunda Uzlaştı.

Arap Doğalgaz Boru Hattının Bağlanmasında Uzlaşma

Avrupa Birliği (AB), Türkiye, Irak ve Maşrık Arap ülkeleri (Mısır, Ürdün, Lübnan ve Suriye) Arap doğalgaz boru hattının hızla Türkiye, Irak ve (Nabucco ve diğer boru hatlarıyla) AB'ye bağlanması konusunda uzlaştı.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Brüksel'de bir araya gelen Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Yazar başkanlığındaki Türk heyeti, AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu Üyesi Andris Piebalgs ve dış ilişkiler üyesi Benita Ferrero-Waldner, AB dönem başkanı Slovenya'nın Ekonomi Bakanı Tomaz Jersic ve Arap ülkelerinin enerji bakanları ve boru hattı şirketlerinin yöneticilerinin AB, ''Türkiye ve Arap Maşrık ülkeleri arasında doğalgaz işbirliğine ve altyapı (boru hattı) bağlantılarına önem verdikleri'' kaydedildi.

Avrupa-Arap Maşrık doğalgaz işbirliğine Irak ve Türkiye'nin de katılımı konusunda anlaşma sağlandığı kaydedilen açıklamada, Ürdün üzerinden Mısır ve Suriye'yi bağlayan yıllık 10 milyar metreküp kapasiteli Arap Doğalgaz Boru Hattı'na Irak doğalgazının da dahil edilerek, Türkiye ve (Nabucco üzerinden) AB'ye ulaştırılmasının hızlandırılması kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'ye uzatılacak Arap hattının, Nabucco'ya ve diğer boru hatlarına bağlanması konusunda AB ve bölge ülkelerinin işbirliğine hazır olduğu ifade edildi.

Kaynak: AA