Haberler

Amerikan Endokrin Derneği Başkanı Prof. Dr. Young: 'Sessiz Katil Hipertansiyon'

Amerikan Endokrin Derneği Başkanı Prof.Dr.William F.Young, Dünya Hipertansiyon Günü'nde Antalya'da düzenlenen basın toplantısında, hipertansiyonunun sessiz bir katil olduğunu söyledi.Prof.Dr.Young, "Yüksek tansiyonun tedavi edilebilir ya da"...

Amerikan Endokrin Derneği Başkanı Prof. Dr. William F. Young, Dünya Hipertansiyon Günü'nde Antalya'da düzenlenen basın toplantısında, hipertansiyonunun sessiz bir katil olduğunu söyledi. Prof. Dr. Young, "Yüksek tansiyonun tedavi edilebilir ya da hedeflendirilmiş ilaç tedavisi uygulanabilir olduğunu biliyoruz. Bu güzel ama bu çok fazla tetkik edilmiyor" dedi.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi'nin 35'incisi Antalya'da düzenlendi. Pazar gününe kadar devam edecek kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısına Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevim Güllü, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, Florance Nightingale Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Prof. Dr. M. Sait Gönen, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji, Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Gündoğdu, Amerikan Endokrin Derneği Başkanı Mayo Klinik Öğretim Üyesi Prof. Dr. William F. Young, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Çömlekçi ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Güler katıldı.

SİNSİ KATİL HİPERTANSİYON

Amerikan Endokrin Derneği Başkanı Prof. Dr. William F. Young, hipertansiyonunun ABD'de erişkin nüfusun yüzde 29'unu etkilediğini söyledi. Bu oranının ABD'de ölümlerin birinci ve üçüncü sırasında yer alan kalp hastalığı ve inme riskini artırdığını kaydeden Prof. Dr. Young, "Hipertansiyon sessiz bir katildir. Yüksek tansiyonun tedavi edilebilir ya da hedeflendirilmiş ilaç tedavisi uygulanabilir olduğunu biliyoruz. Bu güzel ama çok fazla tetkik edilmiyor" diye konuştu.

Yüksek kan basıncına böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan aldosteron hormonunun fazla salgılanmasının neden olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Young, bunun teşhisinin basit olmasına rağmen hastanın bu duruma sahip olduğunun göstergeleri ve bulgularının açık olmadığını belirtti. Prof. Dr. Young, bu nedenle doktorun bu testi isteyip sonuçlarını bulması gerektiğini dile getirdi.

RAKAMLARLA DİYABET

Prof. Dr. Sadi Gündoğdu da hipertansiyonun farkındalık oranının son derece düşük olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Gündoğdu, toplum tarafından en iyi bilindiği düşünülen şeker hastalığının bile farkındalık oranının yüzde 38 düzeyinde olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Serdar Gürler ise Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyada diyabetin tahminlerin üzerinde artış gösterdiğini vurguladı. Türkiye'de 1998- 2010 yılları arasında diyabet sıklığının yüzde 7.2'den yüzde 13.7'ye çıktığını anlatan Prof. Dr. Gürler, "Daha da ötesi diyabete zemin hazırlayan bir durum olan prediyabet sıklığı yüzde 7'den yüzde 30'a çıkmıştır" bilgisini verdi.

'İYOTLU TUZ KULLANIN'

Prof. Dr. Sait Gönen ise hipertansiyon ve diyabetle orantılı olarak obezitenin de arttığına dikkati çekerek, "Erişkin popülasyonunun yüzde 30'u fazla kilolu ve obez. Bununla birlikte Türkiye'de her üç kişiden birinin tiroitle ilgili sorunu mevcut" diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Sevim Güllü de Türkiye'de 1990'lı yılların sonunda tuzların iyotlanmasıyla tiroid hastalığıyla mücadelede önemli bir mevzi kazanıldığını anımsattı. Tuzun iyotlanmasına rağmen iyot eksikliği olan bölgelerin varlığına dikkati çeken Prof. Dr. Güllü, "İyotlu tuz kullanımıyla ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Tiroid hastaları, eğer başka bir sorun yoksa mutlaka iyotlu tuz kullansın" dedi.

KİLO ALDIRMIYOR AMA YAĞLANDIRIYOR

Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız ise Türkiye'de 2 milyon kadının çeşitli kadın hastalıklarına bağlı olarak doğum kontrol hapı kullandığını söyledi. Prof. Dr. Yıldız, iki grup hastada doğum kontrol haplarının kilo aldırıcı etkisi üzerine yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre doğum kontrol haplarının kilo aldırmadığını, ancak vücutta yağ dağılımını değiştirdiğini, yağın bel çevresinde birikmesini artırdığını kaydetti.

GÜNLÜK 15 DAKİKA GÜNEŞ BANYOSU

Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı ise Türkiye'nin yüzde 90'ında D vitaminini eksikliği bulunduğunu bildirdi. D vitamini eksikliğinin halsizlikten, kas gücü yetersizliğine ve devamında osteoporoz ve kemik erimesine neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Balcı, günlük beslenmede D vitamini katkılı yiyecekler olmadığı için, özellikle D vitamini katkılı sütlerinin gıda üretiminde kullanılmasını önerdi.

Günlük alınması gereken D vitamininin 800-1200 ünite arasında olduğunu kaydeden Prof. Dr. Balcı, D vitaminin doğal kaynağı güneşten yararlanmak için güneşin en tepe olduğu saatte kolların ve yüzün korumasız olarak 15 dakika güneşlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. - Antalya

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Türkiye Antalya Balcı Politika Güncel Haberler

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Bakmadan Geçme

20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Sevgiliye uzun günaydın mesajı 2024! Erkek sevgiliye ve kız sevgiliye gönderilebilecek en güzel romantik günaydın mesajları! Türkiye İspanya U19 maçı CANLI izle! (HD) 19 Temmuz Türkiye İspanya maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir?
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title