Almanya'da Esad Hakkında Suç Duyurusu! - Haberler
Haberi Paylaş

Almanya'da Esad Hakkında Suç Duyurusu!

AA - Haberler | Dünya

Almanya'da üç avukat, Beşşar Esad hakkında Suriye'de "insanlık ve savaş suçu işlediği" gerekçesiyle Federal Başsavcılığa suç duyurusunda bulunacak.

Almanya'daki avukatlar Mehmet Daimagüler, Serkan Alkan ve Jens Dieckmann'ın, Beşşar Esad hakkında, Suriye'de, uluslararası ceza hukukuna göre "insanlık ve savaş suçu işlediği" gerekçesiyle Federal Başsavcılığa suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.

Daimagüler yaptığı açıklamada, Esad hakkında Federal Başsavcılığa bu hafta içinde suç duyurusunda bulunulduktan sona pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleneceğini ve burada konuyla ilgili ayrıntıların aktarılacağını belirtti.

"SALDIRILAR İNSANİ OLARAK KABUL EDİLEMEYECEK ÖLÇÜDE"

Avukatların yazılı açıklamasında da 2016'nın nisan ayından beri Suriye rejimi askerlerinin, Halep'teki muhaliflere ve sivil halka hava saldırısında bulunduğu ifade edilerek, bu saldırıların insani olarak kabul edilemeyecek ölçüde ve yoğunlukta yapıldığı kaydedildi.

"SON 6 AYDA 400 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ"

Son 6 aydan beri özellikle geceleri sivil tesislere ve hastanelere yönelik bombardımanların yapıldığı belirtilen açıklamada, Halep'in doğusunda eylül ile ekim ayları arasında Suriye rejiminin hava saldırıları sonucu yaklaşık 400 sivilin öldürüldüğüne işaret edildi.

Açıklamada, suç duyurusunda bulunanların iltica sürecinde bulunan Esad rejimi mağdurlarının avukatları olduğuna işaret edilerek, avukatların günlük hayatta Esad rejiminin kendi halkına karşı yaptığı zulüme tanıklık ettiği kaydedildi.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title