Abdi İpekçi Yurdu'nda Öğrenciler Arasında Gerginlik

Abdi İpekçi Yurdu'nda Öğrenciler Arasında Gerginlik

Abdi İpekçi Öğrenci Yurdu'nda 3 Gün Önce Başlayan Gerginliğin Devam Etmesi Üzerine Yürüyüş Yapmak İsteyen Öğrencilere, Polis Engel Oldu. Yurtta Kalan Bazı Öğrenciler, Gerginliğin Terör Örgütü Yandaşı Öğrenciler Tarafından Çıkartıldığını İddia Etti ve Bir Basın Açıklaması Yaptı.

Abdi İpekçi Yurdu'nda Öğrenciler Arasında Gerginlik

Abdi İpekçi Öğrenci Yurdu'nda 3 gün önce başlayan gerginliğin devam etmesi üzerine yürüyüş yapmak isteyen öğrencilere, polis engel oldu. Yurtta kalan bazı öğrenciler, gerginliğin terör örgütü yandaşı öğrenciler tarafından çıkartıldığını iddia etti ve bir basın açıklaması yaptı.

Alınan bilgiye göre, Beşiktaş Maçka'da bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Abdi İpekçi Öğrenci Yurdu'nda yaşanan gerginlik devam ederken, olaylara tepki göstermek isteyen bir grup öğrenci yürüyüş yapmak istedi. Güvenlik kapısı önünde toplanan 40-50 kişilik öğrenci gurubu, ellerinde Türk bayrakları ile sloganlar atmaya başladı. Bunun üzerine harekete geçen polisler, yürüyüş yapmak isteyen öğrencilere engel oldu. Polisin uyarısı üzerine yurda giren öğrenciler, bir süre sonra yurdun önünde yeniden

toplanarak basın açıklaması yaptı. 3 gündür süre gelen olaylar hakkında konuşan ve ismi açıklanmayan öğrenci sözcüsü, kavganın nedeninin sağ-sol çatışması olmadığını savundu. Açıklamada, "Bu huzursuz ortamı doğuran olaylar, yansıtıldığı gibi sağcı-solcu olayı değil. Bir grup PKK'lı bölücünün, yurt içinde yapmış oldukları propaganda ve eylemlere karşı çıkan gruba karşı bir saldırısıdır. İnternet kafede bölücü sitelere girerken yakalayıp, uyaran bir gruba saldırıp, küfürlerle saldırmaları sonucu doğmuştur.

Daha sonra yaşanan olaylarda herkesi tahrik ederek, kendilerine yandaş ve sempatizan toplamaya çalışmışlardır" denildi.

Yurtta bölücü örgütün propagandasını yapan terör örgütü yandaşları bulunduğunu iddia eden gençler, "Üstümüzde çatışma ortamı planlayanlar, keyfi emelleri için yurdumuzu seçmesinler ve kanlı ellerini yurdumuzdan çeksinler. Bizler buraya vatanımıza ve milletimize hizmet şuuruyla okuyup eğitimimizi tamamlamaya geldik. Bunu herkes bilsin" ifadelerini kullandı.

Öğrenci grubu, yapılan açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

(ME-CİN-OK-Y)

Kaynak: İHA