1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

İzmir'de, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Cumhuriyet Meydanı ve Kordonboyu'nda düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

İzmir'de, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Cumhuriyet Meydanı ve Kordonboyu'nda düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda, İzmir Vali Yardımcısı Şükrü Kara, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh ve protokol mensuplarının katılımıyla düzenlenen törende, İzmir Liman Başkanı Güven Duran, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından bir konuşma yapan Duran, deniz taşımacılığında yabancılara verilen imtiyazları kaldıran Kabotaj Kanunu ile denizcilikte siyasi ve ekonomik özgürlüklerin elde edildiğini belirterek, son yıllarda denizcilik alanında önemli ilerlemelere imza atıldığına işaret etti.

Türk deniz filosunun 2008 yılında "beyaz liste"ye geçmesiyle uluslararası itibarının arttığını, denizcilikte e-devlet uygulamasına geçildiğini dile getiren Duran, boğazlarda kurulan "gemi trafik sistemi"nin, İzmir, İzmit ve Mersin'de de kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Tören sırasında Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Liman Başkanlığı'na ait gemiler, kıyıda siren çalarak su gösterisi yaptı.

Halkoyunu ve jimnastik gösterilerinin yapıldığı törende, güneş enerjisiyle çalışan maket teknenin Cumhuriyet Meydanı kıyılarında sergilediği gösteri izlendi.

Kutlamalar, Kordonboyu'nda oluşturulan platformda halat çekme ve çuval yarışlarıyla devam etti. Vali Yardımcısı Kara ve Liman Başkanı Duran'ın oluşturduğu takımların halat çekme mücadelesini Duran'ın takımı kazandı.

Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında Pasaport kıyılarında demirli tarihi Bergama Yolcu Gemisi'nden deniz şehitleri anısına çelenk bırakıldı ve halka açık körfez gezisi yapıldı, ayrıca optimist ve laser sınıfı tekne yarışları gerçekleştirildi.

Muhabir: Tolga Albay

Yayıncı: Ufuk Kırabalı - İZMİR

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title