Yemen'de Şiddet Olayları

18.10.2013 16:27 | Son Güncelleme: 18.10.2013 16:27
Yemen'de Şiddet Olayları

Hadramut kentinde emniyet müdür yardımcısı öldürüldü

Yemen'in doğusundaki Hadramut kentinde bir emniyet müdür yardımcısı uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Güvenlik yetkilileri, Hadramut kentine bağlı Gayl Bevazir Bölgesi Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Baştah'ın iki kişi olduğu sanılan motosikletli saldırganlar tarafından açılan ateş sonucu öldüğünü belirtti.

Yetkililer, Baştah'ın cuma namazına giderken silahlı saldırıya uğradığını, olay yerinden kaçan saldırganların bulunması için çalışmalara devam edildiğini ifade etti.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, söz konusu suikastın Kurban Bayramı'nda emniyet mensuplarına yönelik 5'inci silahlı saldırı olduğu kaydedildi. 

Yemen'de son aylarda özellikle hükümet yetkililerini ve güvenlik güçlerini hedef alan saldırı ve suikastlarda artış gözleniyor. Yetkililer eylemlerden, "Arap Yarımadası El-Kaidesi" olarak adlandırılan silahlı grubu sorumlu tutuyor. Örgüt, 2011 yılındaki halk ayaklanmaları ve ardından yaşanan güvenlik zaafiyeti nedeniyle güçlenmiş ve güney bölgelerinde şiddet eylemlerine başlamıştı.

Örgüt, Yemen ordusunun 2011 Mayıs ayındaki geniş çaplı operasyonlarıyla ağır darbe almış ve etkin olduğu bölgelerden geri çekilmek zorunda kalmıştı. - Sana

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title