Haberler » Spor » Haber

Yarım Kupa Buluşturdu

Trabzon İdman Ocağı ve Ankara Havagücü Takımının Yaşayan Oyuncularını, 1957-58 Sezonunda Ortadan İkiye Bölünün Yarım Kupa Biraraya Getirdi.

Yarım Kupa Buluşturdu

Trabzon İdman Ocağı ve Ankara Havagücü takımının yaşayan oyuncularını, 1957-58 sezonunda ortadan ikiye bölünün yarım kupa biraraya getirdi.

1957-58 sezonunda Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası'nda Trabzon İdman Ocağı ve Ankara Havagücü takımları arasında oynanan maçta iki takımın birbirlerine üstünlük kuramaması sonucu karşılaşma 0-0 beraberlikle bitmişti. İki takım lig sonunda puan ve averaj olarak aynı durumda olunca federasyon tarafından kupa iki eşit parçaya bölünerek kulüplere verilmişti.

Trabzonspor Sadri Şener Tesisleri'nde yer alan müzede sergilenmekte olan yarım kupa müzeyi ziyarete gelenlerin büyük ilgisini çekiyor. Trabzon İdmanocağı ve Ankara Havagücü takımının yaşayan oyuncularını Trabzon İdmanocağı yöneticileri biraraya getirdi. Trabzon İdmanocağı takımından Faruk Poyraz, Ömer Lütfü Cinemre ve İbrahim Küçüktepe yer alırken, Ankara Havagücü takımından Ahmet Suat Özyacı, Mustafa Çam, Halil Sökmen ve Osman Burma yer aldı.

Yarım kupanın verildiği dönemde Ankara Havagücü takımından yer alan Trabzonspor'un efsanevi hocalarından Ahmet Suat Özyazıcı, kupa hikayesini şöyle anlattı: "Grup maçlarında son maçımızı oynuyoruz. Rakibimizi 3-0 yenmemiz halinde İdmanocağı şampiyon olacaktı. Biz en az 4-0 yaparsak şampiyonluğa ortak olacaktık. Bursa temsilcisi ile oynadığımız maç 3-0 devam ederken ben taç atışı için son dakikalara doğru koşarak topu almaya gittim. O sırada İdmanocağı başkanı ve hepimizin başkanı diyelim Rıfat Dedeoğlu ağabeyimiz bana bağırarak ne yapıyorsun. Sen Trabzonlusun, biz şampiyon olmalıyız diye bağırdı. Maçın son dakikasında gol atarak maçı 4-0 tamamladık. Bizde Ankara Havagücü olarak şampiyonluğa ortak olduk. İki takımın şampiyonluğu belirlemek için Trabzon'da final maçı oynayalım talebi Federasyonca ret edilerek iki takıma yarımşar kupa verilmiş oldu." (GÖK-MFS-S)