Uçakların Gölgesinde Sınav Sıkıntısı

Uçakların Gölgesinde Sınav Sıkıntısı

28.05.2011 17:25 | Son Güncelleme: 28.05.2011 17:25
Uçakların Gölgesinde Sınav Sıkıntısı

İzmir'de iki önemli organizasyon aynı günlere denk gelince kriz çıktı

İzmir'de iki önemli organizasyon aynı günlere denk gelince kriz çıktı. 4-5 Haziran'da İzmir'in Çiğli İlçesi'nde Türkiye Hava Gösterisi 2011 düzenlenirken, 7 ve 8'inci sınıf öğrencileri de aynı gün ve saatlerde Seviye Belirleme Sınavı'nda ter dökecek.

Ancak jetlerin inip kalkacağı piste yakın okullarda sınava girecek adayların aileleri, gürültünün çocuklarının başarısını olumsuz etkileyeceğini savunurken, askeri yetkililer, önlem alınması için Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün uyarıldığını söyledi. Milli Eğitim yetkilileri ise öğrencilerin belirlenen okullarda sınava gireceğini belirtip "Konu Valiliğe intikal etti, Üs komutanlığıyla görüşülüyor" dedi.

Türk Hava Kuvvetleri'nin 100'üncü Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında 4-5 Haziran tarihlerinde Çiğli'deki 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda uluslararası katılımla gerçekleştirilecek "Türkiye Hava Gösterisi 2011"in hazırlıkları sürüyor.

Halka açık olarak düzenlenecek gösterinin, Türkiye'de şu ana kadar gerçekleştirilmemiş bir boyutta ve aynı zamanda Avrupa'da son zamanlarda yapılan en büyük ölçekteki hava gösterilerinden birisinin olması hedeflenirken, SBS ile tarih ve saatlerinin çakışması, sorun haline geldi.

Çocukları Çiğli'deki okullarda öğrenim gören ve önümüzdeki hafta sonu gösterilerin yapılacağı tarih ve saatlerde piste yakın okullarda sınava girecek veliler, bu durumdan yakındı.

Bu organizasyonun aylar öncesinden bilindiğini belirterek, Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nü gerekli önlemleri almamakla suçlayan veliler, "SBS de üniversite sınavı gibi önemli. Bu sınavlardan alınacak puanlar çocuklarımızın lise tercihlerini belirleyecek. Yani bir üniversite sınavındaki gibi sessizliğin sağlandığı ortamda sınava girmeleri gerekiyor. Ancak aynı tarihlerde yapılacak hava gösterileri nedeniyle piste onlarca jet inip kalkacak ve çıkan sesler çocuklarımızı etkileyecek.

Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne durumu soruyoruz, çocuklarımız başka okullara alınmasını istiyoruz ama bir değişiklik yapılamayacağını söylüyorlar. Sınavın da gösterinin de günü saati değişmeyeceğine göre, çocuklarımızı gürültünün daha az hissedileceği okullara verilmesini istedik, olmadı. Binlerce öğrenciyi ilgilendiren bu sorun görmezden gelinemez" diye dert yandı.

Öte yandan dünyanın pekçok ülkesinden hava akrobasi timleri ve solo uçak gösterilerinin de yer alacağı etkinliğin bir "gökyüzü şöleni" olması, izleyicilerin hoşça vakit geçirebilmeleri için hazırlıklarını sürdüren, Hava Gösterisi 2011'in yetkilileri, DHA'nın bu konudaki sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra 57 ülkenin hava kuvvetleri komutanlarının da izleyeceği belirtilen gösteriyle ilgili Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bilgi verildiğini belirten bir yetkili, "Gösteriler sırasında sınava girecek öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi için adayların yakın çevredeki okullara verilmemesi konusunda uyarı yapıldı.

Yapılan görüşmelerde de mutabakat sağlandı" dedi. Milli Eğitim yetkilileri ise adayların belirlenen okullarda sınava alınacağını söyledi. Bir yetkili, "Belirlenen okullarda sınav yapılacak. Herhangi bir yer değişikliği söz konusu değil.

Çünkü bu sadece Çiğli'deki değil Menemen ve Karşıyaka ilçesindeki öğrencileri de etkileyecek. Konu Valiliğe intikal ettirildi. Valiliğin bilgisi dahilinde Jet Üssü yetkilileriyle görüşüldüğünü biliyoruz" diye konuştu.

Saat 10. 00'da başlayıp 12. 00'de sona erecek Seviye Belirleme Sınavı'na 4 Haziran Cumartesi günü 8'inci sınıflar, 5 Haziran Pazar günü ise 7'inci sınıflar girecek. Türkiye Hava Gösterisi 2011 kapsamındaki gösteriler ise 09. 00'dan itibaren başlayacak. - İzmir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title