Tzob Yönetim Kurulu Üyesi Soydan Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Tzob Yönetim Kurulu Üyesi Soydan Açıklaması

AA - Haberler | Yerel
Tzob Yönetim Kurulu Üyesi Soydan Açıklaması

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık üreticinin bu zamana kadar çağrılarını dinleyip sabırla ürünlerini beklettiğini ancak onların da sabrının azalmaya başladığını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık üreticinin bu zamana kadar çağrılarını dinleyip sabırla ürünlerini beklettiğini ancak onların da sabrının azalmaya başladığını söyledi.

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kasım ayında serbest piyasada 14 liranın üzerine çıkan fındık fiyatlarının, aralık ayıyla ciddi oranda düştüğünü belirtti. 10 lira seviyelerine kadar düşen fındık fiyatlarının son günlerde 11 liranın üzerine çıktığını anımsatan Soydan, "Fiyat adeta kuruş kuruş yükseliyor. Fındık fiyatlarında bir kıpırdanma olsa da biz bunu yetersiz buluyoruz" dedi.

Üreticilerin, 15 lira beklentisiyle bu zamana kadar ürünlerini satmayıp evlerinde beklettiklerini ifade eden Soydan, "Kış mevsimindeyiz ve üreticilerimizin ihtiyaçları artıyor. Kimi bankaya olan taksitini ödüyor, kimi ev ihtiyaçlarını karşılıyor. Kimi de hayvanlarının yem ihtiyaçlarını alıyor. Bundan dolayı üreticinin cebindeki hazır para her geçen gün eriyor. Fındık üreticisi bu zamana kadar çağrılarımızı dinleyip sabırla ürünlerini bekletti ancak onların da sabrı azalmaya başladı" diye konuştu.

Soydan, fındık üreticilerinin bir çıkış aradığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bunun için fiyatların 14-15 lira seviyelerine çıkmasını bekliyoruz. İnşallah son günlerde çıkan fındık fiyatları yeniden bu seviyelere ulaşır. Aksi durumda üreticilerimiz çok büyük hüsrana uğramış olacak. Kimi üreticimiz belki fındığa küsecek. Ondan dolayı üreticilerimizi lütfen küstürmeyelim. Fındık ve üreticileri bu ülke için çok değerli."

Evinde fındık bekleten üretici sayısının hayli fazla olduğunu kaydeden Soydan, "Fındık satışı olmadığından piyasada da durgunluk yaşanıyor. Esnafımız bu durumdan şikayetçi. Birçok esnaf iş yapamaz hale geldi. Onların da beklentileri fındık fiyatlarının bir an önce yükselmesi ve üreticilerin ürünlerini satıp alışveriş yapması yönünde" değerlendirmesinde bulundu.

Arslan Soydan, fındık fiyatlarının 14-15 lira seviyelerine çıkması durumunda evdeki fındıkların büyük bölümünün pazara indirileceğini sözlerine ekledi.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title