Türkiye-suriye-mısır Gaz Boru Hattı Görüşmeleri

Türkiye-suriye-mısır Gaz Boru Hattı Görüşmeleri

Mısır, Suriye ve Türkiye Arasındaki Gaz Boru Hattı Görüşmeleri Başladı. Enerji Bakanı Hilmi Güler, Mısır Petrol Bakanı Semih Fehmi ve Suriye Petrol ve Enerji Bakanı Sofian El Allav ile Proje Hakkında Görüştü.

Türkiye-suriye-mısır Gaz Boru Hattı Görüşmeleri

Mısır, Suriye ve Türkiye arasındaki gaz boru hattı görüşmeleri başladı. Enerji Bakanı Hilmi Güler, Mısır Petrol Bakanı Semih Fehmi ve Suriye Petrol ve Enerji Bakanı Sofian El Allav ile proje hakkında görüştü.

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Helli Polli Sheraten Oteli'nde yapılan görüşmelere Enerji Bakanı Güler, Mısır Petrol Bakanı Fehmi ve Suriye Petrol ve Enerji Bakanı El Allav katıldı. Heyetler arasındaki görüşmelerin ana konusunu, boru hattının halen tamamlanmayan Kilis ve Suriye arasındaki 230 kilometrelik boru hattının yapımına başlanmasının oluşturduğu bildirildi. Konuyla ilgili Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı Güler, toplantıda Kilis ile Suriye arasındaki 230 kilometrelik hattın yapımını görüştüklerini, projenin konsept olarak tamamlandığını, Türkiye'nin enerji alımı konusunda bu hatla birlikte yeni bir alternatife kavuşacağını söyledi. Gazın Yunanistan üzerinden Avrupa'ya ulaşması durumunda Avrupa'nın da alternatif bir hatta kavuşacağını kaydeden Güler, Türkiye'nin bir enerji koridoru haline getirildiğini vurgulayarak, bunun sözle değil, çalışılarak yapıldığını belirtti. İran'dan alınan gaz konusunda ABD'nin çekincelerinin hatırlatılması üzerine Güler, "İran'la bizim anlaşmamız var, İran'dan gaz alıyoruz ve bu değişmeyecektir. Mısır'dan gelecek gaz hattı, piyasaya bir alternatif oluşturacaktır. Türkiye, enerji alanında gazı olmayan ancak stratejik öneme sahip önemli bir ülke haline geliyor" dedi.

Suriye Enerji ve Petrol Bakanı Allav ise, İsrail'in bu boru hattına dahil olmayacağını ve bu hattan yararlanamayacağını ifade ederek, "Filistin'in bu hattan yararlandırılması zor, fakat ilerde Irak bu sisteme dahil edilerek, Irak'tan gelen gaz bu hatla birleştirilebilir" şeklinde konuştu. Mısır Petrol Bakanı Fehmi ise, boru hattının Avrupa için önemine işaret ederek, Mısır'ın bugün birçok ülkeye gaz sattığını söyledi. Fehmi, Kıbrıs Rum kesimi üzerinden gemilerle Avrupa'ya gaz satılması konusunda, "Biz bu gaz boru hattı üzerinde değişiklik yapmayacağız. Fakat şu da bir gerçektir ki, Mısır piyasaya gaz arz eden bir ülke, talep gelirse satışta yapılabilir" ifadelerini kullandı.

(MKF-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA