BM'den aldığı hibeyle iş kuran Suriyeli kadın, ürettiği lokumları 4 ülkeye ihraç ediyor

BM'den aldığı hibeyle iş kuran Suriyeli kadın, ürettiği lokumları 4 ülkeye ihraç ediyor

İhlas Haber Ajansı / MUHAMMET ABDULKADİR ESEN - Haberler | Ekonomi

3 yıl önce yaşadığı Suriye'de her şeyini bırakarak Gaziantep'e gelen Halepli Emel Shamma, lokum imalathanesi kurarak Türkiye'de geçici koruma statüsündeki ilk kadın sanayici oldu. İmalathanesinde 10 kişiyi istihdam eden Shamma, ürettiği lokumları 4 ülkeye ihraç ediyor.

Suriye'nin Halep kentinde yaşarken 2017 yılında iç savaştan dolayı ülkesini terk etmek zorunda kalan Halepli Emel Shamma, geçici koruma statüsünde verdiği 3 yıllık mücadelenin ardından Türkiye'nin geçici koruma statüsündeki ilk kadın sanayicisi oldu.

Türkiye'nin ilk mülteci kadın sanayicisi

Gaziantep Sanayi Odası'ndan aldığı belgeyle mesleki eğitim ve lokum imalathanesinde bir süre çalışan Shamma, Birleşmiş Milletlerden hibe desteği alarak Kadın Girişimci Destek Merkezi bünyesinde kendi lokum imalathanesini kurdu. Mülteci olarak geldiği Türkiye'de yaşadığı zorluklar karşısında yılmayarak sanayici olan Shamma, ürettiği lokumları hem yurt içinde satarken hem de Rusya, Irak, Azerbaycan ve Dubai'ye ihraç ediyor. Türk lokumuna Suriye'ye özgü baharatlar katarak özel lokumlar üreten Shamma, markasını global düzeye çıkarmayı hedefliyor. Bu başarı öyküsünde büyük zorluklar yaşadığını aktaran Shamma, hayata küsüp oturmak yerine mücadele etmeyi tercih ettiğini dile getirdi.

Türkiye'nin ilk mülteci kadın sanayicisi

"BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BENİ DESTEKLEDİ"

Suriye'de çıkan iç savaştan dolayı Halep'i terk edip İdlib'e yerleştiğini aktaran Shamma, İdlib'de çok zorluk yaşadığını belirtti. 4 ay boyunca patlamalar, çatışmalar ve silah sesleri arasında kaldığını paylaşan Shamma, "Türkiye'ye geçtikten sonra ev hanımı olduğum için meslek edinmek zorunda olduğumu, geçimimi sağlamak zorunda olduğumu fark ettim. Sosyal medya üzerinden Gaziantep Sanayi Odası'nın meslek edinme kurslarının ilanlarını gördüm. Kurslara kaydoldum. Orada 3,5 ay gıda paketleme ve işleme eğitimi aldım. Eğitimin ardından bir lokum imalathanesinde çalışma fırsatı buldum. Orada kendi kültürümüze ait baharatları koyarak özel lokumlar, daha önce yapılmamış lokumlar üretmeye başlayınca bu alanda yetenekli olduğumu fark ettim. Mesleki anlamda kendimi geliştirdikten sonra Birleşmiş Milletler'in hibe desteği verdiğini duydum. Kadın girişimcilik hibelerinin olduğunu öğrendim. Fikrimi, hedefimi, yeteneklerimi aldığım eğimi onlara atarak, yazıya dökerek, kendimi ifade ettim. Böylelikle Birleşmiş Milletler beni desteklemeye karar verdi" dedi.

Türkiye'nin ilk mülteci kadın sanayicisi

"BU BAŞARI ÖYKÜSÜNDE ÇOK ZORLUK YAŞADIM"

Üretimde kullanacağı makine ve teçhizatların bir kısmını kendisinin aldığını söyleyen Shamma, Gaziantep Sanayi Odası ve Büyükşehir Belediyesi ile İpekyolu Kalkınma Ajansı ortaklığıyla açılan Kadın Girişimci Destek Merkezi'ni duyduğunu vurguladı. KAGİDEM'e proje başvurusunun kabul edildiğini belirten Shamma, "Büyük bir iş fırsatı yakaladım. Şuanda kadın girişimci olarak kendi işimi kurdum. Bir takım sıkıntılar yaşadım. Hem bankacılık, çalışma izinleri gibi sıkıntılar yaşamama rağmen şuanda imalatımı üretimimi gerçekleştiriyorum. Kendime güvenim geldi. Birçok Suriyeli ve Türk kadınların desteğini de alarak yardımlaşarak, el ele vererek şirketimi kurmuş oldum. Bu başarı öyküsünde çok zorluklar yaşadım. Ancak hayata küsüp bir tarafa çekilmek yerine mücadele etmeyi tercih ettim" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ilk mülteci kadın sanayicisi

"ÇEVREMDEKİ TÜRK VE SURİYELİ KADINLARA ÖRNEK OLDUM"

Mücadelesinin sonunda da meyve aldığını, çabalarımın sonuç verdiğini görünce gururlandığını sözlerine ekleyen Shamma, "Çevremdeki Türk ve Suriyeli kadınlara örnek oldum. Örnek gösterildim. Bu beni inanılmaz mutlu etti ve gururlandırdı. Şuanda lokum üretiyoruz. Kendi özel ürünlerimi ve formüllerimiz var. Özel imalatlar yapıyoruz. Bu kapsamda Antalya'da, Konya'da, İstanbul'da ve İzmir'de müşterilerimiz oldu. Ürünlerimiz çok beğenildi. Korona virüs salgını bizi olumsuz etkiledi ama buna rağmen istihdamımızı azaltmadık. Hep birbirimize güç verdik. Ürünlerimizi Rusya'ya, Suudi Arabistan'a, Dubai'ye de gönderdik. Amerika'ya ihracat yapmayı hedefliyoruz. Geçen hafta İstanbul'da World Food Gıda Fuarına da katıldık. Olumsuzluklara rağmen gayret ediyoruz. Bir sonraki hedefimiz ise kadın dayanışmasını sağlamak. Türk ve Suriyeli kadınlarla el ele vermek. Biz tek yumruk olursak birlikte mücadele edersek bütün bu zorlukları aşacağımıza inanıyorum. Tat Global'in uluslararası kapsamda bir marka olmasını hedefliyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ilk mülteci kadın sanayicisi

"YURTDIŞINA İHRACATIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"

Shamma'yla birlikte çalışan makine mühendisi Mehmet Salih Şikan, Shamma'nın çok girişimci ve kendisini sürekli geliştirmeye çalışan bir kadın olduğunu ifade etti. Shamma'nın projesini kendisiyle paylaştığını anlatan Şikan, "Biz de onun fikrine destek verdik. Kendisinin de bir miktar sermayesi vardı. Daha sonra Kadın Girişimciler Merkezi'yle birlikte iş fikrini hayata geçirebileceğine inandı. Birlikte ilmek ilmek dokuyarak kendi lokum imalathanemizi kurduk. Yurtiçi ve yurtdışına ürettiğimiz lokumları gönderiyoruz. Günlük 2,5 ton lokum imal edebiliyoruz. Şu an pandemi dönemi olması dolayısıyla siparişler azaldı. Şu an toplam kapasitemizin yüzde 30'unu kullanabiliyoruz. Bu kapsamda ülke içinde bir ticari ağımız var. Katıldığımız fuarlarda Rusya, Azerbaycan, Irak, Katar'dan yeni müşteriler edindik. Salgının etkisi azaldıkça yurt dışına ihracatımız her geçen gün artıyor" diye konuştu.

BM'den aldığı hibeyle iş kuran Suriyeli kadın, ürettiği lokumları 4 ülkeye ihraç ediyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / MUHAMMET ABDULKADİR ESEN

Haber Yorumları (30)
BURUSLİ: surıyeden sadece kadınlar gelsın abiiiii
EMRAH: Suriyeliler ilgili hiç Bi haber gormek istemiyorum kendi ülkesinden savaşmayıp kaçan insanların kime ne faydası olur bu insanlar AKP hümekümeti sayesinde bedavadan yiyip içip yatıyorlar niye gitsinler ülkelerine ben olsam bende gitmem durum işte bu
EMRAH: Bu insanlar yüzünden benim ülkemin adamı iş bulamıyor aş bulamıyor size bisey sorucam dün samsunda intihar eden Bi adamın avucunun içinde iş ve aş yazıyormuş benim insanı yoksulluktan kendini intihar ederken bu insanları ülkemizde ekmek elden su golden diyerek besliyen zihniyete ve ona destek olan herkese yazıklar olsun bunlara destek oldugunuz kadar samsunda yoksulluktan kendini intihar eden kardeşimize niçin destek olunmadı Jersey ortada bul halk size sandıkta gereken dersi verecektir hiç süpheniz olmasın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title