Tkdk Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç Açıklaması

Tkdk Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç Açıklaması

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç, Malatya’nın en önemli gelir kaynağı olan kayısıda sorunun soğuk hava depoları ile çözüleceğini söyledi.

Tkdk Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç Açıklaması

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç, Malatya'nın en önemli gelir kaynağı olan kayısıda sorunun soğuk hava depoları ile çözüleceğini söyledi.

TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç, özellikle yaş kayısının muhafaza sorununun olduğunu belirterek kurum olarak bu sorunun çözümü için hazırlanan projeleri desteklediklerini söyledi. Şuana kadar değeri 1 milyon 250 bin Euro olan olan 9 adet soğuk hava deposu için proje teklifi yapıldığını belirten Tunç Malatya daki yaş kayısı pazarı sorununun soğuk hava depoları ile çözülebileceğini kaydetti. Soğuk hava depoları ile yaş kayısının piyasada 5-6 ay tutulabileceğini ifade eden Tunç "Malatya'nın en önemli ticari ve ekonomi ürünü kayısıdır. Malatya'da yaşayan kayısı üreticileri pazarlama konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Biz kurum olarak kaysının alternatif pazarlama şekilleri üzerinden çalışmalar yaptık. Kayısıyı yaş olarak ne kadar pazarlayabiliriz. Bunu daha ileri düzeye nasıl götürülebiliriz üzerinde ciddi çalışmalar yaptık. ve şu sonuca ulaştık: Kayısının hasat dönemi Haziran ayında başlıyor. Ağustos ayına kadar sürüyor. Kayısı hasat edildikten sonra muhafaza edilmesi gerekiyor. Çünkü çabuk bozulabilen bir meyve. Bunu muhafaza etmek için de soğuk hava depolarının olması gerekiyor. Haziran ayında başlanan hasat Ağustos ayında bitiyor. Soğuk hava depoları ile iç ve dış pazarlara 5-6 ay kayısı sunmak mümkün hale gelebilir" ifadelerini kullandı. - MALATYA

Kaynak: İHA