Haberler

  Star Trek filmi gerçek oluyor! Meta'dan yapay zeka atağı

  Güncelleme:

  Meta, yapay zeka tabanlı akıllı çeviri sistemi olarak adlandırdığı dil bariyerini ortadan kaldıracak teknolojisini tanıttı.

  Hokkien dilini İngilizce'ye anlık olarak çevirebilen yapay zeka destekli teknolojisini tanıtıldı. Meta tarafından geliştirilen ve akıllı çeviri sistemi olarak adlandırılan teknoloji, akıllara Star Trek filminde yer alan Universal Translator (Evrensel Çevirmen) cihazını getirdi.

  Hokkien, Çin'de Fujian'ın güneydoğu kesiminde yaygın olarak konuşulduğu Minnan bölgesine özgü ve orijinli bir Güney Min dili olarak biliniyor. Çin, Tayvan, Malezya, Singapur ve Filipinler'de 45 milyondan fazla insan tarafından kullanılan Hokkien, standart bir yazılı sistemi olmayan sözlü diller arasında yer alıyor. Meta CEO'su Mark Zuckerberg, bir Facebook gönderisinde dil çevirme teknolojisini tanıtan video paylaştı.

  Meta, yapay zeka destekli akıllı çeviri sistemi geliştirdi

  Geliştirilen projede, diğer yapay zeka destekli çeviri uygulamalarında da olduğu gibi NLP (natural language processing) tekniği kullanıldığı açıklandı. Metinlerin yapay zeka ile eğitildiği NLP yöntemi, ekstra cümle ve kelimeler ile desteklenerek daha iyi hale getirilebiliyor.

  Hokkien dilini bilen profesyonel çevirmen sayısının azlığı ve İngilizce'ye çeviri yapılan çok az kayıtlı veri olması Hokkien'in yapay zeka uygulamalarındaki önemini artırıyor. Milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanıldığı göz önünde bulundurulduğunda, Hokkien benzeri dillerin yapay zeka sayesinde günümüzde daha fazla kişiye ulaşması işten bile değil.

  Çinli araştırmacılar zihin okuyabilen yapay zeka geliştirdi

  Konu hakkında yapılan açıklamada, "Hokkien çeviri modeli hala devam eden bir çalışma olmasına ve bir seferde yalnızca bir tam cümleyi çevirebilmesine rağmen, diller arasında eşzamanlı çevirinin mümkün olduğu bir geleceğe doğru bir adımdır. Öncülük ettiğimiz teknikler, diğer birçok yazılı ve yazılı olmayan dile genişletilebilir." ifadeleri yer alıyor.

  Meta, dil bariyeri sorununu ortadan kaldırabilmek için yapay zeka uygulamasını eğitirken İngilizce ve Hokkien arasında bir aracı olarak yazılı Mandarin kullandı. Meta araştırmacısı Juan Pino, "Ekibimiz önce İngilizce veya Hokkien konuşmasını Mandarin metnine çevirdi, ardından Hokkien veya İngilizce'ye çevirdi – hem insan ek açıklamalarıyla hem de otomatik olarak. Daha sonra, AI modelini eğitmek için kullanılan verilere eşleştirilmiş cümleler eklediler." dedi.

  We're developing AI to help eliminate language barriers in the metaverse, so eventually you can talk to almost anyone with the help of real-time speech translations. ???https://t.co/laNZKT7dV3 pic.twitter.com/SA2b6KfRpC

  — Meta (@Meta) October 19, 2022

  Şirket ayrıca çevirileri kontrol etmek için Hokkien konuşmacılarıyla çalıştıklarının altını çizdi. Bununla birlikte Meta tarafondan geliştirilen modeller, veriler ve araştırmalar diğer araştırmacıların kullanması için açık kaynaklı olarak paylaşıldı.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Çin Halk Cumhuriyeti Star Haberler

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Audi A8 makam aracına veda etti

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Audi A8 makam aracına veda etti

  Tahliye olan Çetin Doğan'ın ilk sözleri: Bu bir af değil, anayasal bir görevin Cumhurbaşkanı tarafından geç yerine getirilmesidir

  Tahliye olan Çetin Doğan'ın ilk sözleri: Bu bir af değil, anayasal bir görevin Cumhurbaşkanı tarafından geç yerine getirilmesidir

  Kobani Davası'nda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin Demirtaş: Bu davanın siyasi bir dava olduğu bir kez daha ispatlandı

  Kobani Davası'nda 42 yıl hapis cezasına çarptırılan Selahattin Demirtaş: Bu davanın siyasi bir dava olduğu bir kez daha ispatlandı

  Bakmadan Geçme

  Usyk kimdir? Boksör Usyk kaç yaşında, nereli? #129351 Tyson Fury kim, kaç yaşında, nereli? #127942 18 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? Fury Usyk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda 2024? Tyson Fury Usyk maçı ne zaman #129351 18 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 18 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Yeni Angola Büyükelçisi Muhammet Mustafa Çelik kimdir? Muhammet Mustafa Çelik hayatı ve biyografisi nedir? 18 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! 18 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 18 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #9889 #127919 18 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 18 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 18 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 18 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
  Hakimlerin başörtüsünü gören avukat reddi hakim istedi! Uyuşturucu davası ertelendi

  Hakimlerin başörtüsünü gören avukat reddi hakim istedi! Uyuşturucu davası ertelendi

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title