Haberler
BBC

Microsoft, Activision Blizzard'ı Satın Almak İçin Yeni Teklifiyle Onay Aldı

Güncelleme:

Teknoloji devi Microsoft, savaş oyunu Call of Duty'nin yapımcısı Activision Blizzard'ı satın almak için sunduğu yeni teklif, İngiltere Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) tarafından onaylandı. Yeni anlaşmaya göre Microsoft, Activision'ın oyunlarının bulut üzerinden bilgisayar ve oyun konsollarındaki dağıtım haklarını Ubisoft'a devredecek. Buna rağmen Microsoft, Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch ve Candy Crush gibi oyunların sahibi olacak ve bu sayede büyük bir gelir elde edecek.

Teknoloji devi Microsoft’un, savaş oyunu Call of Duty'nin yapımcısı Activision Blizzard’ı satın almak için sunduğu yeni teklif, İngiltere Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) tarafından onaylandı.

CMA, Nisan ayında verilen 69 milyar dolarlık orijinal anlaşmayı, piyasada rekabetin önüne geçeceği gerekçesiyle engellemesinin ardından güncellenmiş yeni teklifin endişeleri giderdiğini belirtti.

Yeni anlaşmaya göre Microsoft, Activision’ın oyunlarının bulut üzerinden bilgisayar ve oyun konsollarındaki dağıtım haklarını, Fransız oyun yayıncısı Ubisoft’a devredecek.

Buna rağmen Microsoft, Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch ve Candy Crush gibi oyunların sahibi olacak ve bu sayede büyük bir gelir elde edecek.

İngiltere'nin de yeşil ışık yakmasıyla satın almanın gerçekleşmesinde bir engel kalmadı.

Satın alma anlaşması, daha önce dünya çapındaki rekabet kurumları tarafından farklı tepkiler almıştı.

Avrupa Birliği’nin ilgili kurumu anlaşmayı onaylamıştı. ABD’de ise satın alma sürecini durdurmaya yönelik talepler mahkemeler tarafından reddedilmişti.

CMA, anlaşmayı onaylamasına rağmen Microsoft’u eleştirdi.

Kurumun Nisan ayındaki engellemesinin ardından Microsoft’un başkanı Brad Smith, bunun “İngiltere için kötü bir karar” olduğunu söylemişti.

CMA Başkanı Sarah Cardell ise, “İşletmeler ve bu işletmelere bağlı danışmanlarının, Microsoft'un kullandığı taktiklerin CMA ile iletişim kurmanın bir yolu olmadığını kesinlikle anlamaları gerekiyor” dedi.

Microsoft’un başlangıçtaki soruşturmada teklifi yeniden yapılandırma şansı olmasına karşın, ısrarlarını sürdürdüğünü belirten Cardell, “Bu işe yaramayacak bir paketti. Süreci bu şekilde uzatmak sadece zaman ve para kaybına neden oluyor" dedi.

CMA, revize edilmiş anlaşmanın oyun endüstrisinde "rekabetçi fiyatları koruyacağını" ve daha fazla seçenek ve daha iyi hizmetler sunacağını belirtti.

Activision’ın bulut haklarının Assassin's Creed isimli oyunu yapan Ubisoft'a satışıyla ilgili konuşan CMA Başkanı Cardell, “ Microsoft'un bu önemli ve hızla gelişen pazar üzerinde hakimiyet kurmasını engelledik” dedi.

Microsoft'un amacı Xbox oyun konsolu için talebi artırmak

Microsoft Başkanı Smith, şirketinin "CMA'nın kapsamlı incelemesinden ve kararından" memnun olduğunu söyledi.

Activision Blizzard sözcüsü de anlaşmanın "harika bir haber" olduğunu söyledi.

Yeniden yapılandırılmış bu anlaşma kapsamında Microsoft, 15 yıl boyunca Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) dışındaki bulut üzerinden Activision oyunlarını yayınlama haklarını Ubisoft'a devretmeyi kabul etti.

Microsoft, satın almayla birlikte sahibi olduğu Xbox oyun konsolu için talebi artırmayı umuyor.

Bu, Xbox’ın oyun abonelik hizmeti Game Pass’e de daha fazla içerik sağlamak anlamına gelecek.

Bu anlaşma ile birlikte oyun endüstrisinde büyük bir değişim de olası. Microsoft'un bir video oyun devi olarak sektördeki yeri daha da sağlamlaşırken oyun konsolu markası PlayStation’ın sahibi olan ve Microsoft'un sektördeki en büyük rakibi konumundaki Sony endişeli.

Sony, Call of Duty gibi büyük Activision içeriklerinin zaman içinde yalnızca Xbox'a özgü hale gelebileceği endişesiyle bu anlaşmaya sert bir şekilde karşı çıkmıştı.

PlayStation şu anda Xbox’a göre daha popüler.

Ancak bütün eğlence platformlarında olduğu gibi başarının anahtarı, en iyi içeriğe sahip olmaktan geçiyor.

Sony de başarılı oyun stüdyolarını satın almaktan kaçınmıyor.

Ancak Activision Blizzard, kendi ligini yaratmış durumda ve Microsoft da bunun farkında.

Microsoft'un sahibi olduğu Bethesda adlı başka büyük bir stüdyo, sekiz yıllık oyun geliştirme sürecinin ardından büyük bir beklenti yaratan Starfield isimli oyunu 2023’te piyasaya sürdü.

Ancak bu oyun sadece Xbox ve bilgisayarda oynanabiliyor.

CMA’nın Microsoft’un Activision’ı satın almak üzere attığı ilk adımı reddetmesinin ardından, iki şirket de kurumun kararına, “İngiltere'nin teknoloji şirketleri inşa etmek için çekici bir ülke olma hedeflerine" ters düştüğünü belirterek tepki göstermişti.

Cardell ise BBC’ye yaptığı açıklamada, CMA’nın rekabeti korumak adına hareket ettiğini söyleyerek kararın arkasında durmuştu.

BBC

Activision Blizzard World Of Warcraft Call Of Duty Bilgisayar Microsoft Warcraft Ubisoft Teknoloji Haberler

Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Bakmadan Geçme

BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 22 Haziran günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Resmi Gazete bugün (22 Haziran) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917
Ev sahiplerini üzecek iddia! Aylık kiranın yüzde 20'si vergi olarak Maliye'ye gidecek

Ev sahiplerini üzecek iddia! Aylık kiranın yüzde 20'si vergi olarak Maliye'ye gidecek

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title