Haberler

Çin, Mars ve Ay keşif araçlarından elde edilen yeni veri setlerini yayımladı

Güncelleme:

Çin Bilimler Akademisi Ulusal Astronomi Gözlemevi (NAOC), Mars gezgini Tianwen-1 ve Ay keşif aracı Chang'e-4 tarafından elde edilen bilimsel veri setlerini yayımladı. Mars gezgininin veri seti 68 gigabayt, Ay keşif aracının veri seti ise 2,7 gigabayt büyüklüğünde.

BEİJİNG, 5 Eylül (Xinhua) -- Çin, Mars ve Ay keşif araçları tarafından elde edilen iki yeni veri setini Pazartesi günü yayımladı.

Çin Bilimler Akademisi Ulusal Astronomi Gözlemevi (NAOC), ülkenin Mars gezgini Tianwen-1 üzerindeki yüksek çözünürlüklü kamera da dahil olmak üzere üç bilimsel cihaz tarafından elde edilen bilimsel verilerin yayımlandığını duyurdu. Ocak ayından Mart ayına kadar toplanan veriler yaklaşık 68 gigabayt büyüklüğünde.

Söz konusu veri seti, gezginin paylaştığı beşinci veri seti olma özelliğini taşıyor. Bir yörünge aracı, bir iniş aracı ve bir gezginden oluşan Tianwen-1, 10 Şubat 2021'de Mars yörüngesine girerek ülkenin bunu yapan ilk keşif aracı olmuştu.

NAOC ekibi ayrıca 15 Nisan ve 24 Haziran tarihleri arasında Chang'e-4 keşif sondasının iniş aracı ve gezgini üzerine monte edilen dört cihaz tarafından elde edilen 38. bilimsel veri setini de yayımladı. Veriler 2,7 gigabayt büyüklüğünde.

8 Aralık 2018'de fırlatılan Chang'e-4 keşif aracı, Ay'ın uzak tarafındaki Güney Kutbu-Aitken Havzası'nda yer alan Von Karman Krateri'ne 3 Ocak 2019'da ilk yumuşak inişini gerçekleştirmişti.

Kaynak: Xinhua / Teknoloji

Teknoloji Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title