Suriye'de, 100 Bin Yıl Önce Yaşamış Deve Kalıntısı

Suriye'de, 100 Bin Yıl Önce Yaşamış Deve Kalıntısı

İsviçreli Araştırmacılar, Suriye'de, 100 Bin Yıl Önce Yaşamış, Yaklaşık 4 Metre Yükseklikte Bir Deve Türüne Ait Kalıntılar Buldu.

Suriye'de, 100 Bin Yıl Önce Yaşamış Deve Kalıntısı

İsviçreli araştırmacılar, Suriye'de, 100 bin yıl önce yaşamış, yaklaşık 4 metre yükseklikte bir deve türüne ait kalıntılar buldu.

Basel Üniversitesi'nden Prof. Dr. Jean-Marie Le Tensorer, ülkenin orta kesiminde bulunan iskeletin ''çok büyük bir keşif olduğunu, bilim için bir devrim anlamına geldiğini'' söyledi.

Deve türü canlıların (dromedary) Ortadoğu'da 10 bin yıl öncesinden de evvel yaşamış olduklarına ilişkin ilk kez kanıt bulunduğunu belirten Tensorer, bulunan bu türün boyutlarının zürafa veya file eşdeğer olduğunu kaydetti.

Dev deveye ilişkin kalıntıların bulunduğu bölgede, 100 bin yıl önce yaşamış insanlara ait iskeletlere de rastlandı. İskeletler, inceleme için İsviçre'ye gönderildi.

Bugün Suriye'nin bulunduğu bölgenin, insanların Asya'dan Avrupa'ya yayılması açısından önemli bir nokta olmasından ötürü, bu iskeletlerden çok önemli bulgular elde edilebileceği kaydedildi.