Haberler

Memur ve emekli zammı ne zaman açıklanacak? HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ BELLİ OLDU! Emekli ve memur maaş zammı açıklandı mı?

Güncelleme:

Emekli ve memur maaş zammı ne zaman açıklanacak sorusu gündemdeki yerini koruyor. Toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci toplantısı 14 Ağustos günü gerçekleştirildi. Emekliler ve memurlar, zam oranlarının ne olacağını merakla bekliyor. Peki, Memur ve emekli zammı ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği toplu sözleşme görüşmelerinin ikincisi 14 Ağustos günü gerçekleşti. Memur ve emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek sorusu araştırılan konular arasında yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılacak toplu sözleşme görüşmesinin detayları araştırılmaktadır. Peki, Memur ve emekli zammı ne zaman açıklanacak? Emekli ve memur maaş zammı açıklandı mı? Detaylar haberimizde...

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milyonlarca kamu görevlisinin merakla beklediği toplu sözleşmede görüşmeler devam ederken, ikinci toplantı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirilecek. Toplantıda kamu işveren tarafının teklifini sunması beklenirken, üçüncü toplantı 17 Ağustos'ta yapılacak. Ağustos ayında tamamlanması gereken zam pazarlığında memurun talebi önümüzdeki yıl için yüzde 70 olurken, 2025 içinse yüzde 40 zam olarak açıklandı. Ayrıca aylık 7 bin 650 lira kira yardımı da talep ediliyor.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI ZAMMI AÇIKLANDI MI?

Hükümet, memur ve memur emeklilerine toplu sözleşme zammı için teklifini sundu. 2 yıl için yüzde 110 zam isteyen memurlara, 2024'te yüzde 14+9, 2025'te ise yüzde 6+5 olmak üzere toplamda yüzde 34 zam teklif edildi. Zam teklifini açıklayan Bakan Işıkhan, "Bilindiği gibi 2023 Ocak ayında kamu görevlerine yüzde 30 artış yaptık. Ayrıca Temmuz ayında 8077 lira seyyanen zam yaparak en düşük Memur maaşını 22 bin 17 liraya yükselttik. Gerek Ocak gerekse Temmuz'daki artışların enflasyon farkı alınmadan ilave refah payı olarak verildiğini vurgulamak isterim. Kamu görevlilerine Ocak 2024'te yüzde 25 oranında enflasyon farkı vereceğimizi öngörüyoruz. 2023 zammından ilave refah farkından verileceğini kaynaklandığını belirtmek isterim. 2024 yılında ilk 6 ay içinde yüzde 10 sonraki 6 ay için yüzde 10 artacağını imza altına almıştık." dedi.

TOPLU İŞ GÖRÜŞMELERİ TOPLANTISI NE ZAMAN BİTECEK?

Belirlenecek oranlar maaşların yanı sıra 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım maaşları üzerinde de etkili olacak. 8 milyondan fazla kişinin etkileneceği toplu sözleşme görüşmelerinde 15 Ağustos'ta genele ilişkin tekliflerin müzakeresine başlanacak. Üçüncü toplantı 17 Ağustos'ta gerçekleştirilecek. Görüşmeler ay sonuna kadar tamamlanacak.

Haberler.com / Zehra Aygör - Gündem

Emekli Zammı Memur Zam Gündem Finans Ekonomi Güncel Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title