Şirinevler'deki Bina Çökmesi

Şirinevler'deki Bina Çökmesi

Şirinevler'de Meydana Gelen Bina Çökmesinin Ardından Olay Yerine Gelen Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Bölgede İnceleme Yaptı.

Şirinevler'deki Bina Çökmesi

Şirinevler'de meydana gelen bina çökmesinin ardından olay yerine gelen Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, bölgede inceleme yaptı.

Olay yerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la birlikte gelen Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, "Bir insana ulaşıldı. Tıbbi yardımda bulunuluyor. Uğraşlar sürüyor. İnşallah başka birinin olmadığını ümit ediyoruz. Enkaz kaldırılıyor. Gerekli dinleme cihazlarımız var. Savunma burada. Tüm ekipler çalışıyor. İnşallah başka birini olmadığını ümit ediyoruz. Bina yıkılmadan önce

boşaltılmış. İkaz yapılmış. Son anda içeri birinin girdiğini söylüyorlar" dedi.

"Her inşaatın denetimi yapılır. Devlet denetimle ilgili mühendisini, mimarını inşaat yapan firmadan ister. Denetim büroları da var" diyen Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, şöyle konuştu:

"Onların tabi görevlerini yapmaları gerekir. Yani her binanın her demir bağlantısında bizim olmamız gerekmiyor. Belediyenin olması gerekmiyor. Nasıl işlem yapacağını bize bildirirler. Projeyi bize sunarlar. Biz de o sundukları projeye 'evet burası uygundur, burada 5 katlı bina yapılabilirdi' diye tespitte bulunuruz. Bunun altına imza atarlar. Denetim bürosu ayrıca yasa gereği kendileri kontrollerini yaparlar."

Daha sonra söz alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Denetim büroları bir eksiklik gördüğünde belediyeye ihbarda bulunur. Burası kapatılır ya da mühürlenir. Her inşaat bir denetim bürosuyla çalışmak zorundadır kanun gereği. Denetim bürolarının adam gibi çalışması gerekiyor. Belediyenin kendisi işi takip eder. Fakat bunlara ruhsat verildikten sonra denetim büroları devlet ve devlet adına resmi kurumlar olarak yasa gereği görevlendirilmişlerdir. Takip ederler, sorumludurlar. İmza

atarlar. Bir aksilik görürlerse belediyeye bildirirler" diye konuştu.

Öte yandan, olay yerinde gözyaşlarına boğulan bir genç, polis ekipleri tarafından sakinleştirilerek bölgeden uzaklaştırıldı. Bölgeye gelen 2 kadın ise, enkaz altında yakınlarının bulunmadığını öğrenince rahat bir nefes aldı.

(RŞ-RA-OK-Y)

Kaynak: İHA