Haberi Paylaş

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı

Sağlık Haberleri

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı Bakan Koca'nın müjdesini verdiği aşı eczanelere gelmeye başladıEDİRNE Havaların soğuması ile birlikte grip salgınının yayılmasını önlemede büyük rolü olan grip aşısı Edirne'deki eczanelere gelmeye başladı.

Grip aşısı eczanelerdeki yerini aldı

Bakan Koca'nın müjdesini verdiği aşı eczanelere gelmeye başladı

EDİRNE Havaların soğuması ile birlikte grip salgınının yayılmasını önlemede büyük rolü olan grip aşısı Edirne'deki eczanelere gelmeye başladı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz günlerde grip aşılarının Ekim Ayı itibariyle eczanelere geleceğini duyurmasının ardından vatandaşlar da grip aşısı yazdırmak için aile hekimlerinin yolunu tutmaya başlamıştı. Sonbahar mevsimiyle birlikte uzmanların özellikle risk gruplarının vurdurmasını önerdiği grip aşısı, eczanelerdeki yerini aldı. Sağlık Bakanlığı'nca E-Nabız sistemine tanımlanmış olan hem de reçeteye tabi olmadan alınabilecek grip aşılarının eczanelere geldiğini söyleyen Şükrü Ciravoğlu, ödeme çerçevesinde olan grip aşısının aile hekimliklerinde yazdırıldıktan sonra alınabildiğine değindi.

Grip aşılarının Ekim ayı itibariyle vurulmasının önerildiğini belirten Ciravoğlu, risk grupları arasında yer alan ve özellikle kronik hastalığı olanlarla 65 yaş üzeri olanların vurdurması gerektiğine değindi. Grip aşılarının kategorilerde sıraya göre E-Nabız sistemine tanımlandığını söyleyen Ciravoğlu, hastaların ilk olarak aile hekimlerine başvurması kendilerine tanımlanan reçeteyle ise eczaneye başvurması gerektiğini ifade etti. Eczanenin o reçeteyi bir yandan sağlık bakanlığının renkli reçete sistemine girdiğini, bir yandan ise ecza deposuna yönlendirerek kişinin adına siparişini verdiğini dile getiren Ciravoğlu, Bunun dışında ücretli alınan grip aşısının eczanelere başvurup 243 lira ücret karşılığında alınabildiğini de hatırlattı.

"Grip aşımızı almaya geldik"

Sonbahar ile birlikte grip sezonu başladığını söyleyen Ahmet Dal, "Bu mevsimde grip oranı artıyor. Biz de grip aşımızı almaya geldik. Grip aşımızı olup bu süreci hasta olmadan atlatmayı istiyoruz. İnsanlara tavsiyem özellikle bu sezonda grip aşısını olsunlar" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Özlem Ceylan - Sağlık

Edirne Sağlık Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title