Haberler

Cerrahpaşa'da Robotla Ameliyat Dönemi Başladı

Cerrahpaşa'da robotla ameliyat dönemi başladı Robotik cerrahi ile yılda 500 hastanın ameliyat edilmesi planlanıyorİSTANBUL - Son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlayan robotik cerrahi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uygulanmaya başlandı.

Cerrahpaşa'da robotla ameliyat dönemi başladı

Robotik cerrahi ile yılda 500 hastanın ameliyat edilmesi planlanıyor

İSTANBUL - Son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlayan robotik cerrahi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uygulanmaya başlandı. Şu anda kadar 9 hastanın ameliyatının başarıyla gerçekleştirildiği yöntemle yılda 500 hastanın ameliyat edilmesi planlanıyor.

Son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlayan robotik cerrahinin uygulanması için geliştirilen cihaz, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Çapa Tıp Fakültesi'nin ortak kullanımına sunuldu. Cihaz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde gerçekleşen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı. Ameliyathanede gerçekleşen toplantıda robotik cihaz hakkında bilgi verildi. Toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, cihazla şu ana kadar 9 ameliyatın başarıyla gerçekleştiğini belitti. Ak, ayrıca cihazla yılda 500 ameliyatın yapılmasının planlandığını söylerken cihazın maliyetini yaklaşık 20 milyon Türk Lirası olduğunu ifade etti.

Robotik cerrahide cihaz, hastanın yanında bulunan bir üniteden robotik kolları yöneterek ameliyatı gerçekleştiriyor. Hem hastalar için hem de doktorlar için büyük kolaylık sağlayan yöntem üroloji, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, kadın doğum, göğüs cerrahisi, kalp damar cerrahisi olmak üzere pek çok alanda kullanılması planlanıyor. Robotik cerrahi uygulanarak vücut içerisinde ulaşılması teknik olarak daha zor olan bölgelere kolay ulaşılması ve cerrahın daha hassas çalışması sağlanıyor.

"Yılda yaklaşık 500 ameliyat planlanıyor"

Cihazın hem doktorlar hem de hastalar için çok önemli bir kazanım olduğunu ifade eden İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, "Yaklaşık maliyeti 20 milyon Türk Lirasını bulan bir cihaz maliyetinin ötesinde cerrahi bilimlerin hemen her alanında kullanılabilecek olan bir cihazın önündeyiz. Çünkü bununla doktorlarımızın yaptığı hizmetten haz almalarını sağlayacak işlerini daha kolay ve konforlu yapmalarını sağlayacak bir cihazın açılışındayız. Cihaz Marmara Bölgesi'ndeki üniversitelerde tek. Ülke kaynaklarını daha verimli kullanma adına da iki fakültenin kullanımına ortak açılmıştır. Sadece alınmakla kalmadı kuruluşundan kısa bir süre geçmesine rağmen 9 başarılı ameliyatta gerçekleşmiş oldu. Yılda yaklaşık 500 ameliyat planlanıyor ki Türkiye ölçeğinde büyük bir sağlık hizmeti bu. SGK'nın kendi politikaları çerçevesinde bu hizmetin ne kadar olduğu her yıl belirleniyor, uygulamalar çerçevesinde ortaya çıkacak bir durum" ifadelerini kullandı.

"Hastaya büyük bir konfor getirdi"

Robotik cihazla Harun Sivil'in ameliyatını yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Doktoru Prof. Dr. Metin Ertem, "Ülkemizde de oldukça yaygın bir hastalık yutma güçlüğü oluyor, hastalar yemekleri yiyemiyorlar. Yedikleri yemekler ağza gelen bir hastalık. Bunu eğer eski klasik cerrahi dediğimiz yöntemle 30 sene önce yapsaydık yapsaydık keserek yapacaktık. Dolayısıyla hastada iyileşme süreci var 10 günlük bir yatış süresi gerektirecekti. Halbuki bu robotik cerrahiyle yaptığımız hasta sadece 1 gün hastaneye yattı. Hastaya büyük bir konfor getirdi, hasta ertesi gün evine gitti. Keserek yapacak olsaydık yemek yemesi en az 4-5 gün sonra olacaktı" şeklinde konuştu.

"Müthiş bir kolaylık"

Tedavisi tamamlanan hasta Harun Sivil, "Yemek yemekle alakalı ciddi sıkıntılar yaşıyordum, mideme inmiyordu. Kendi kendime korkularım vardı hastaneye gelmiyor, kaçıyordum. Mevzunun halledilebilir bir şey olduğunu öğrendim. Şu an sapa sağlamım şükürler oldun. Hastanede 1 gün kaldım diyebilirim ama en önemlisi bu cerrahi tekniğiyle beraber ameliyat olduktan sonra insani olarak yapabileceğim her şeyi yapabilir vaziyetteydim, ciddi bir nimet. Umarım kimse hasta olmaz, gerek kalmaz ama olacaklarsa müthiş bir kolaylık" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sağlık

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Mahmut Ak Sağlık Haberler

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

'Geç saatte dışarı çıkma' cinayeti! 16 yaşındaki kız çocuğu, dayısını bıçaklayarak öldürdü

"Geç saatte dışarı çıkma" cinayeti! 16 yaşındaki kız çocuğu, dayısını bıçaklayarak öldürdü

Bakmadan Geçme

Matematik seçmeli ders mi olacak? İletişim Başkanlığından açıklama geldi Survivor kim kazandı? 29 Mayıs Çarşamba Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #129300 Survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı 29 Mayıs Çarşamba 2024? #129300 Şahane Hayatım 30. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 29 Mayıs Şahane Hayatım yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 Akran zorbalığı nedir? Akran zorbalığı ile nasıl başa çıkılır? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Almanya-Türkiye Milletler Ligi maçı canlı izle! ALMANYA- TÜRKİYE VOLEYBOL MAÇI (HD) İZLEME LİNKİ BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Bittin Sen filmi oyuncuları kim, konusu ne? Bittin Sen filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Rekabet Kurumu'ndan beyaz et firmalarına ceza! Hangi firmalar ceza aldı, neden ceza aldılar? Hansi Flick kimdir, kaç yaşında? Barcelona'nın yeni teknik direktörü kim? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? İlk Hababam Sınıfı kaç yılında çekildi? #128250 ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! SON DAKİKA: Az önce deprem mi oldu? Deprem nerede oldu, kaç şiddetinde oldu? AFAD/Kandilli Rasathanesi Deprem
Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title