Potada Çok Tartışılacak Karar

Beko Basketbol Ligi Lig Kurulu, Yabancı Oyuncu Sayısı ve Oyuncuların Kıtalara Dağılımı Konusunda Yeni Düzenlemeler Getirildiğini Açıkladı.

Potada Çok Tartışılacak Karar

Beko Basketbol Ligi Lig Kurulu, yabancı oyuncu sayısı ve oyuncuların kıtalara dağılımı konusunda yeni düzenlemeler getirildiğini açıkladı.

Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, “Maç kadrosunda 5 yabancı oyuncu bulunduracaklarını beyan eden Beko Basketbol Ligi kulüpleri, 2008-2009 sezonundan itibaren kadrolarında en az 1 Avrupalı oyuncu bulundurmak zorundalar” denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Önümüzdeki sezondan itibaren maç kadrosunda 5 yabancı oyuncu bulunduracaklarını beyan eden Beko Basketbol Ligi kulüpleri, bu oyunculardan en az birini Avrupalı oyuncular arasından seçecek. 2009-2010 sezonundan itibaren ise kadrodaki Avrupalı oyuncu sayısı minimum 2 olacak. 2010-2011 sezonunda ise maç kadrosunda yer alabilecek yabancı oyuncu sayısı 6'ya çıkarılırken, Avrupalı oyuncu sayısı da minimum 3'e çıkarılacak.”

DOĞAN HAKYEMEZ: 'EN AZ 1 AVRUPALI' SINIRLAMASINI ANLAMADIM

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Menajeri Doğan Hakyemez, yabancı oyunculara her hangi bir sınırlama getirilmesinin yanlış olduğunu söyledi ve şöye konuştu:

'Kulüpler zaten yabancı oyuncuları Türk vatandaşlığına geçirerek bu sınırlamayı deliyor. Yine delecektir. Yabancı oyuncu sınırlaması serbest bırakılmalı. Önümüzdeki sezon kadroda yer alan 5 yabancıdan en az 1'inin Avrupalı olma zorunluluğunu ise anlayamadım. Bunu da şöyle açıklayabiliriz; Kulüpler daha çok ABD'li oyunculara yöneliyor. FIBA'nın da bu konu üzerinde hassasiyeti var. Bunun önüne geçilmek istenmiş olabilir."

Kaynak: DHA