Haberler

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Mısır Cumhurbaşkanı ile Görüştü

Güncelleme:

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi. Burhan'ın Mısır ziyaretinin amacı ve süresi hakkında bilgi verilmedi.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile " Sudan'daki krizin çözümünü" ele aldı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sudan'da Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) ile çatışmaların başladığı nisan ayının ortasından bu yana ilk kez başkent Hartum'un dışına çıkan Burhan, Mısır'ın El-Alameyn kentinde Sisi ile bir araya geldi.

Görüşmede, " Sudan'daki gelişmeler, insani yardım meselesi başta olmak üzere işbirliği ve krizin çözümünde ( Sudan'a) komşu ülkelerin rolü" değerlendirildi.

Burhan, Mısır'ın başkenti Kahire'de 13 Temmuz'da düzenlenen Sudan'a Komşu Ülkeler Zirvesi'nin sonuçlarından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Sudan'ın yaşadığı tarihi dönüm noktasında güvenliği ve istikrarının korunması konusunda Mısır'ın samimi desteğini takdir eden Burhan, özellikle Mısır'ın Sudan vatandaşlarını iyi karşıladığını vurguladı.

Burhan, Mısır basınında yer alan konuşmasında ise Sudan'da ordunun "iktidarda kalma veya ele geçirme eğiliminin bulunmadığını" kaydederek, "halkın adil seçimler yoluyla kendi iktidarını kurabileceği gerçek bir geçiş dönemi arayışında olduklarını" aktardı.

"Mısır'ın Sudan'ın yanında yer almakta kararlı olduğunu" ifade eden Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise, "Sudan'ın güvenliğini, istikrarını, birliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz." dedi.

Sudan Egemenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada, Burhan'ın, Sisi ile "Sudan'daki gelişmeler ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesi" konularını görüşmek üzere Mısır'a gittiği bildirilmişti.

Sudan'da ordu ile HDK arasındaki çatışmalar

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK'nin 2 yıl içinde tamamen orduya entegrasyonunu istemişti.

HDK'nin, sivil hükümetin ardından yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan sözlü savaş ve gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar arasında başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

5. ayına giren ve Hartum ve çevresiyle özellikle batıdaki kentlerde hala süren şiddetli çatışmalarda, çoğu sivil 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler, Sudan'daki çatışmalar nedeniyle 4,3 milyondan fazla kişinin yerinden olduğunu bildirdi.

Kaynak: AA / Politika

Orgeneral Mısır Sudan Ordu Politika Güncel Haberler

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title