Haberler

Başbakan Yıldırım'dan Kadınlara Çağrı

Başbakan Binali Yıldırım, "Buradan bütün kadınlarımıza çağrıda bulunuyorum; gelin Türkiye’den yola çıkarak bir vicdan hareketi başlatalım. Halep’teki acı çeken kadınların seslerini duyuralım. Sessiz dünyanın dört bir köşesinden duyulsun.

Başbakan Binali Yıldırım, "Buradan bütün kadınlarımıza çağrıda bulunuyorum; gelin Türkiye'den yola çıkarak bir vicdan hareketi başlatalım. Halep'teki acı çeken kadınların seslerini duyuralım. Sessiz dünyanın dört bir köşesinden duyulsun. Artık hiçbir coğrafyada kadınlarımız ağlamasın diyerek yola çıkalım" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM'de düzenlenen Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkını Kazanmasının 82. Yıl dönümü Etkinliğinde yaptığı konuşmada, "Türkiye Anadolu topraklarında genç Cumhuriyeti kurarken Kurtuluş Savaşımızda kadınıyla, erkeğiyle. Yaşlısıyla, genciyle hep beraber mücadele ettik. Halide Edip Adıvar. İnsanları Sultanahmet meydanında heyecanlandıran İstiklal Mücadelesinin ateşini adeta yakan unutulmaz kadınlarımızdan. 'Bebeğim anasız olur. Vatansız olmaz' diyen NeneHatun. Kadının memleket sevdası, istiklal sevdası erkeğin bu hasretlerinden daha az değildi. Sevinçte de beraberiz, üzüntüde beraberiz. Çünkü kadın erkek birbirini tamamlıyor. Kadın erkek bir bütünün iki parçası. Biri olur diğeri olmazsa eksik olunur. Bakan olabilirsiniz, başbakan olabilirsiniz ama sonunda size bir bakan olmazsa hiçbir şey yapamazsınız. Kadınlarımız sadece erkeklere bakmıyorlar. Kadınlarımız çocuklarımızı da hayata hazırlıyorlar" diye konuştu.

"Benim kişisel tercihim kadına kota değil, kadına mücadele edeceği alanları açmaktır"

Kadınların iş hayatında da önemli yerlere gelmeye başladığını söyleyen Yıldırım, "Üst düzey yönetici olmuş çok başarılı kadınlarımız var. Siyasette adından söz ettiren kadınlarımız gittikçe artıyor. Kadınlarımızın demokrasimiz geliştikçe, kendilerini ifade etme özgüvenlerini kazanma yönünde önemli gelişmeler kat ettiğini görüyoruz. Kadınlar için şüphesiz en büyük mücadeleyi, en büyük hakları kendileri elde ediyor. O mücadele olmadan sonuç olmaz. Ama o mücadeleyi görüp gerekli adımları da atmadan olmaz. Onu da demokrasiyi özümseyen ve kadınlarımızın beklentilerini yerinde, zamanında gören idareciler olur. Burada bir korumacılık bir ayrımcılık asla kabul edemeyiz. Kadına esasında kota ayırmak belki bilinçlenmemiş yeterince demokrasi anlayışını geliştirmemiş ülkelerde düşünülebilir. Benim kişisel tercihim kadına kota değil, kadına mücadele edeceği alanları açmaktır. Doğru olan budur. Kota bir korumacılıktır. Korumacılıkta gelişmenin önündeki en büyük engeldir. Kadın erkek bir olacağız, beraber olacağız, hayatın zorluklarını birlikte göğüsleyeceğiz, güzelliklerini de birlikte yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

"Kadınların haklarının güçlenmesi için anayasa değişikliğini biz yaptık"

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanının, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının bu konuda son 14 yılda yapılanları anlattıklarını hatırlatan Yıldırım, "Ama şunu bilmenizi isterim ki; kadınların haklarının güçlenmesi için anayasa değişikliğini biz yaptık. Medeni kanunda cinsiyet ayrımcılığına son veren düzenlemeleri biz gerçekleştirdik. Aile reisi tanımlamasında erkeklerin papucunu dama atan da yine bizim iktidarımız. Aile reisi kadınlarda olabiliyor, erkeklerde olabiliyor. Aynı zamanda soyadlarını rahatlıkla kadınlarımız kızlık soyadlarını rahatlıkla kullanabiliyorlar. Miras taksiminde eşit olmayan uygulamalar vardı. Erkek çocuğa daha fazla hak tanınıyordu. Bunları biz kaldırdık. İstihdama daha fazla alan açılmasını yine AK Parti iktidarlarında gerçekleştirdik. Eşit işe eşit ücret düzenlemesini de yapan yine AK Parti iktidarımız oldu. Kadın girişimcilere özel destekler hükümetlerimiz tarafından sağlandı. 2010 yılında kadınlara pozitif ayrımcılık uygulayan kararı da aldık. Buraya kadar iyiydi ama bu iyi değil. Pozitif ayrımcılık uyguladığımız zaman erkeklerin hali ne olacak. Onu düşünmek lazım. Hanımlarımızda derki, 'bu kadar yıl siz zaten öne çıktınız biraz da siz bakın biz ilerleyelim' diye düşünebilirler. Haksız da değiller. Doğum öncesi, doğum sonrası izinler, sigortalıların doğum nedeniyle çalışmadıkları süre boyunca dışarıdan borçlanmaları, engelli kadınlarımıza erken emeklilik, çalışan bütün annelere doğuma bağlı yarı zamanlı tam ücretli çalışma imkanı, doğum hediyesi vs. G20'de ilk defa 'Kadın 20' başlığıyla kadınların küresel anlamda sorunlarını ele alan ve 2025 yılına kadar 100 milyondan fazla kadının iş hayatına dahil edilmesini sağlayan kararları da yine Türkiye'nin dönem başkanlığında biz aldık" açıklamasında bulundu.

"Gelin Türkiye'den yola çıkarak bir vicdan hareketi başlatalım"

Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gayretlerinize ve elden edilen her başarı dünyadaki bütün kadınların başarısı olacak. Bu büyük sorumluluğu vakarla taşıdığınıza yürekten inanıyorum. Özellikle Halep'te ızdırap çeken kadınlarımızı buradan hürmetle selamlıyorum. Gazze'de Suriye'de dünyanın birçok yerinde hiçbir suçu günahı olmadan bedel ödeyen kadınlarımıza buradan selamlarımızı iletiyoruz. Terör örgütlerinden devletlere çetelerden mezhep savaşçılarına kadar hepsinin bir olup bir şehir üzerine bu kadar gideceğini bu şehrin sakinlerine bu kadar ağır bedel ödedeteceğini hiçkimse tahmin edemezdi. O çaresizlerin ve kimsesizlerin kısık sesleri kalbimizi kanatıyor. Ama Türkiye burada da kendine yakışanı yapmaya devam ediyor. Zulüm gören o insanlara sahip çıkıyor. Ekmeğini paylaşıyor. Kucak açıyor. Sofrasında yer ayırıyor. Özellikle de kadınlarımızın çektiği acılara dikkatinizi çekmek istiyorum. Buradan bütün kadınlarımıza çağrıda bulunuyorum; gelin Türkiye'den yola çıkarak bir vicdan hareketi başlatalım. Sessiz dünyanın STK'lar, özel sektör, devlet, siyaset el ele verelim. Halep'teki acı çeken kadınların seslerini duyuralım. Sessiz dünyanın dört bir köşesinden duyulsun. Artık hiçbir coğrafyada kadınlarımız ağlamasın diyerek yola çıkalım. Yanı başımızda yaşanan insanlık dramına dikkat çekelim. Kine, nefrete, yıkıma karşı gönül diliyle konuşan sevgiyi ve birlikteliği yayan bir hareket içinde olalım. Ürettiğiniz bütün değerler için ülkem adına siz kadınlarımıza minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Allah hepinizden razı olsun. Allah eksikliğinizi göstermesin. Analarımızı başta olmak üzere tüm cefakar kadınlarımıza buradan en derin selam ve saygılarımı iletiyorum." - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Halide Edip Adıvar Binali Yıldırım Sultanahmet Türkiye Politika Güncel Haberler

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından 'Benim için dua edin' paylaşımı

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından "Benim için dua edin" paylaşımı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title