Ölüdeniz'i Gökyüzünden Dünyaya Tanıtıyorlar

Ölüdeniz'i Gökyüzünden Dünyaya Tanıtıyorlar

Ölüdeniz'i Gökyüzünden Dünyaya Tanıtıyorlar
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

13.Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali'nin gerçekleştirildiği, Fethiye'nin Ölüdeniz beldesi yamaç paraşütüyle dünyaya tanıtılıyor.

13. Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali'nin gerçekleştirildiği, Fethiye'nin Ölüdeniz beldesi yamaç paraşütüyle dünyaya tanıtılıyor.

Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava oyunları festivalinin ikinci gününde, havanın çok güzel olduğunu ve gökyüzünde yüzlerce paraşütün Ölüdeniz semalarında gözlemlenebildiğini söyledi.

Turizm sezonunun sonuna doğru düzenlenen festivalle beldede sezon sonu hareketliliğini sağlamak istediklerini belirten Yılmaz, "Festival nedeniyle otellerimizin doluluk oranı yüzde 80'e yükseldi. Kurban Bayramı tatiliyle birleşince turizmcilerimiz 2 haftalık kazanç sahibi oldu" dedi.

Ölüdeniz'in, Türkiye'yi dünyaya tanıtan en önemli fotoğrafların başında geldiğini, yamaç paraşütünün de Ölüdeniz'i dünyaya tanıttığını ifade eden Yılmaz, Ölüdeniz'in coğrafi güzelliğinin yanı sıra yamaç paraşütünün de gökyüzünde bir aksesuar gibi durduğunu dile getirdi.

Ölüdeniz'n spor turizmiyle anılmaya başladığını kaydeden Yılmaz, "Bunların başında yamaç paraşütü, mikrolight ve serbest yapılan uçuşlar geliyor. Ölüdeniz'den başlayan ve Antalya'ya kadar devam eden 585 kilometrelik Likya Yolu da dünyanın en önemli 10 yürüyüş parkurundan birisi durumunda. Spor turizmiyle Ölüdeniz, her geçen yıl daha iyi tanınıyor ve anılıyor. Bu festivalimizin tanıtıma çok büyük katkısı olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Yılmaz, Babadağ'dan atlayış yapan herkesin Ölüdeniz'e hayran kaldığını vurgulayarak, "Ölüdeniz uçuyor, Ölüdeniz gökyüzünden tanıtılıyor" dedi.

-Festivale katılanların görüşleri-

Festivale İzmir'den katılan yamaç paraşütü pilotu Özgür Badem de yamaç paraşütüyle atlayış yapmanın müthiş bir duygu olduğunu, herkesin bu duyguyu tatması gerektiğini söyledi.

Badem, 15 yıldır yamaç paraşütü pilotluğu yaptığını anlatarak, "Yamaç paraşütü yapan bir hocamız yükseklik korkusuna sahip. Ancak kendisinin çok ciddi atlayışları var. Her atlayış yaptığında yükseklik korkusunu gökyüzünde süzülürken unuttuğunu söylüyor" diye konuştu.

Yaklaşık 10 yıldır yamaç paraşütü yapan Sezen Mercan Günel ise yamaç paraşütü yapmaya ilk kez Ölüdeniz'de başladığını, daha sonra akrobasi dalına yöneldiğini kaydetti.

Yamaç paraşütü pilotu olarak uluslararası birçok organizasyona katıldığını ve iyi dereceler elde ettiğini belirten Günel, özellikle bayanların bu sporu denemesi gerektiğini dile getirdi.

Festivale Macaristan'dan katılan Alexanda Grillmayer de yamaç paraşütü sporuna 9 yıl önce tatil için geldiği Ölüdeniz'de başladığını, bu nedenle Ölüdeniz'in hayatında önemli bir yeri olduğunu belirtti.

Muhabir: Utku Uçrak - Ali Rıza Akkır

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - MUĞLA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title