Öğrencilere Diş ve Diş Eti Bakımı Eğitimi

Öğrencilere Diş ve Diş Eti Bakımı Eğitimi

Edirne Şehit Asım İlkokulu öğrencilerine diş ve diş eti sağlığı eğitimi verildi.

Öğrencilere Diş ve Diş Eti Bakımı Eğitimi

Edirne Şehit Asım İlkokulu öğrencilerine diş ve diş eti sağlığı eğitimi verildi.

Edirne Halk Sağlığı Müdürü Muhsin Kişioğlu, burada yaptığı konuşmada, diş ve diş eti hastalıklarının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en sık rastlanan sağlık problemlerinden olduğunu söyledi.

Diş ve diş eti sağlığına toplum tarafından gereken özenin gösterilmediğini belirten Kişioğlu, "Maalesef görülme sıklığının yüksekliği, diğer sistematik hastalıklara neden olabilmeleri ve tedavilerinin de masraflı uzmanlık gerektirmesi ve zaman alıcı olmasından dolayı ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu bağlamda Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü 2015-2016 yılları içinde 22 bin ilkokul öğrencimizin ağız diş sağlığı muayenesini gerçekleştirmiştir. Bunun dışında 18 bin öğrencimize de ağız ve diş sağlığı seti dağıtılmış olup, uygun yaş gruplarından 9 bin 500 öğrenciye koruyucu florür vernik uygulaması yapılmıştır." diye konuştu.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ise Edirne Sağlık Müdürlüğü ve Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü ile öğrencilere yönelik birçok proje yaptıklarını söyledi.

Diş ve diş eti sağlığının önemli bir konu olduğunu belirten Özcan, "Ağız ve diş sağlığı bakımı küçük yaşlarda kazanılması gerekir. Bugünkü etkinliğimiz de buna yönelik. Öğrencilerimize bu konuda bilgiler verilecek ardından da bakım seti hediye edilecektir. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor öğrencilerimize sağlıklı yıllar diliyoruz." diye konuştu.

Kişioğlu ve Özcan öğrencilere diş ve diş eti sağlığı bakım seti hediye etti.

Ayrıca okul bahçesinde diş ve diş eti sağlığına yönelik kurulan platforma öğrencilere görsel destekli bilgilendirme yapıldı.

Kaynak: AA