Muhtarlardan Çatalca Belediye Başkanı'na 'Son Dakika Golü' Cevabı

Muhtarlardan Çatalca Belediye Başkanı'na 'Son Dakika Golü' Cevabı

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara'nın, köylere hizmet götürme birliğine ait soğuk hava deposu satışını 'yangından mal kaçırmak' şeklinde sunmasına, Kaymakam Nevzat Taşdan ve muhtarlar tepki gösterdi.

Muhtarlardan Çatalca Belediye Başkanı'na 'Son Dakika Golü' Cevabı

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara'nın, köylere hizmet götürme birliğine ait soğuk hava deposu satışını 'yangından mal kaçırmak' şeklinde sunmasına, Kaymakam Nevzat Taşdan ve muhtarlar tepki gösterdi. Satışın hukuka uygun olduğunu, şeffaf bir ihale yapıldığını vurgulayan Kaymakam Taşdan, gelirin adil bir şekilde dağıtılacağını ve köylerin bu sayede pek çok eksiğini gidereceğini belirtti. Muhtarlar da satış talebinin kendilerinden gittiğini ifade ederek, konunun siyasete alet edilmesine tepki gösterdi.

İlçede, belediye ile kaymakamlık arasında soğuk rüzgarlar esmesine yol açan soğuk hava deposunun hikayesi 1967 yılına uzanıyor. Söz konusu tarla, Hayri Kuyaş isimli hayırsever tarafından soğuk hava deposu yapılmak şartıyla Çatalca Belediyesi'ne devredilir. Yapılan soğuk hava deposunu işletmek üzere de Çatalca Belediyeleri ve Köyleri Soğuk Hava Deposu Birliği kurulur. 1970'de Çatalca Belediyesi, 19.200 TL bedelle bu yeri birliğe devreder. 1996'da CHP'li Fırat Aykut belediye başkanı iken adı Çatalca İlçesi Belediyeleri ve Köyleri Hizmet Götürme Birliği olarak değiştirilir. Aynı yıl işletmesiyle ilgili sıkıntılar yüzünden satılmasına karar verilir. Ancak köy muhtarları karşı çıkar. Aykut, satışın yapılması için birlik meclisine karşı dava açar. Çatalca Belediyesi 2005'te birlikten çekilir. İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile birliğin yeni adı Çatalca İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği olur.

Soğuk hava deposu ile ilgili süreci bu şekilde özetleyen Kaymakam Nevzat Taşdan, satış talebinin de muhtarlar tarafından geldiğinin altını çizdi. Satış kararının alındığı birliğin meclis toplantısının 2 Kasım 2012'de gerçekleştiğini, ihalenin ise 22 Kasım 2012'de yapıldığını aktaran Taşdan, "İhale tarihine kadar geçen 20 günlük süre içerisinde ne İlçe Belediye Başkanı'ndan ne de her hangi bir sivil toplum kuruluşundan en küçük bir eleştiri yapılmadı. Tamamı bu kararı destekler gibi gözüktüler. İhale basına açık yapıldı ve 6 yerel gazete tarafından takip edildi. İhale Komisyonu rekor katılım ile 32 kişiden oluştu. İhale öncesi muhtarlardan bedel tesbit komisyonu oluşturuldu." dedi. İhalenin yerinin değiştirilmesinin sebebini de "İhale komisyonunun 32 kişiden oluşması, 14 kişinin ihale şartnamesini alması ve basına açık olması nedeniyle oluşan kalabalık bunu zorunlu kıldı. Kaymakamlık makamı 15 kişi alıyor. Bu yüzden Öğretmen Evi'ne alındı." ifadelerini kullandı. Taşdan, ihale sonucunun bir üye dışında, CHP'li İl Genel Meclisi üyesi Süleyman Bozdemir'in de aralarında bulunduğu komisyonun diğer üyeleri tarafından onaylandığının altını çizdi. İhalede çekilen videonun Kaymakamlık'ın Facebook sayfasında yayınlandığını da belirtti.

Kaymakam Taşdan, satıştan elde edilen gelirin 27 köye dağıtılacağını ve her köye ortalama 100.000 TL gibi bir rakamın düşeceğinin tahmin edildiğini aktardı. Böylece köylerin başta altyapı olmak üzere önemli bütün ihtiyaçlarının karşılanabileceğini söyledi. Bu sayede köylerde başta okul ve cami yapımı ve tadilatları, çeşmeler, kurban kesim yerleri, çocuk parkları, pazar yerleri, halı sahalar, şadırvanlar, kantarlar, aile çay bahçeleri, stabilize yollar yapılacağını sözlerine ekledi.

MUHTARLAR: SATILMASINI BİZ İSTEDİK

Belediye Başkanı Cem Kara'nın açıklamalarına muhtarlar da tepki gösterdi. Şu an Ziraat Odası Başkanı olan bir dönem başkanlığını da yaptığı Muhtarlar Derneği'nin üyesi Ömer Engin, konunun siyasete alet edilmemesi gerektiğini söyledi. Engin, "27 köye ait olan malımızı birlik tarafından yürütemeyeceğimiz için muhtarlar olarak ortak karar alıp satılmasıve elde edilecek gelirin de köylerde acil yatırım bekleyen konular için kullanılmasını kararlaştırdık. Sonra konuyu Kaymakam beye ilettik. Olağan Meclis Kurulu'nda da karar alındı. Ancak konu Belediye Başkanı tarafından siyasete alet edildi. Burada siyaset yok, köylere hizmet götürülmesi var." diye konuştu. Dağyenice Köyü Muhtarı Ruhi Aldırmaz da "Biz burayı ne devletten ne de belediyeden kaçırmadık. Sadece malımıza sahip çıktık. Hakkımızı koruduk. Belediyenin köylünün mal varlığına ihtiyacı yok." derken, Ormanlı Köyü Muhtarı Mustafa Sezer de talebin köylülerden geldiğini, kendilerinin de köylünün isteğini yerine getirdiklerini ifade etti.