Mişel Avn, Velit Canbolat'a Yanıt Verdi

Mişel Avn, Velit Canbolat'a Yanıt Verdi

Lübnan'da Muhalefetteki Özgür Bağımsız Cephe Lideri Mişel Avn, Ülkede Gün Geçtikçe Artan Siyasi Gerginliğin Çatışmaya Dönüşebileceği ve Durumun Kontrolden Çıkabileceği Uyarısında Bulundu. İktidardaki 14 Mart Cephesi'ne Bağlı İlerici Sosyalist Parti'nin Dürzi Lideri Velit Canbolat'ın, 'Hizbullah'ın Elindeki Roketleri Alacağız' Açıklamasına da Yanıt Veren Avn, Canbolat'ın Askeri Olanaklarının Hiz...

Mişel Avn, Velit Canbolat'a Yanıt Verdi

Lübnan'da muhalefetteki Özgür Bağımsız Cephe Lideri Mişel Avn, ülkede gün geçtikçe artan siyasi gerginliğin çatışmaya dönüşebileceği ve durumun kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundu. İktidardaki 14 Mart Cephesi'ne bağlı İlerici Sosyalist Parti'nin Dürzi Lideri Velit Canbolat'ın, 'Hizbullah'ın elindeki roketleri alacağız' açıklamasına da yanıt veren Avn, Canbolat'ın askeri olanaklarının Hizbullah'ın füzelerini almaya yetmeyeceğini söyledi.

İktidardaki 14 Mart Cephesi'ne bağlı İlerici Sosyalist Parti'nin Dürzi Lideri Canbolat'ın dün yaptığı açıklamalara atıfta bulunan Avn, "Biz Canbolat'ın askeri olanaklarını biliyoruz. Hizbullah'ın füzelerini almaya gücü yetmeyeceği halde, neden böylesine bir gerginlik ortamı oluşturuyor?" diye konuştu. Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 3. ölüm yıldönümünde büyük bir gövde gösterisine hazırlanmakta olan iktidar kanadına yüklenen Avn, "14 Şubat, yaşı ve kuruyu birlikte yakma tarihi haline mi geldi?

Refik Hariri'yi anmak, bunca gerginliği tırmandırıcı konuşmaların neresinde kalıyor?" dedi. Arap Birliği'nin ortaya koyduğu çözüm planının, cumhurbaşkanının seçilmesini ve milli birlik hükümetinin hemen kurulmasını öngördüğünü, ancak milli birlik hükümeti konusunda İsrail savaşının sona ermesinden bu yana uzlaşma sağlanamadığını söyleyen Avn, "14 Mart Cephesi, muhalefetin karar alımına ortak olmasını istemiyor" diye konuştu. Lübnan'da hiç kimsenin, muhalefetin etkinliğinin olmadığı bir hükümet düşü kurmaması

gerektiğini belirten Avn, iktidar kanadıyla yürütülen görüşmelerde müzakereleri kendisinin yürüttüğünü, İran'ın ya da Suriye'nin bu konuya herhangi bir şekilde dahil olmadığını söyledi.

Sosyalist İlerleme Partisi Genel Başkanı Canbolat, dün düzenlediği basın toplantısında, Hizbullah'ın başını çektiği muhalefeti hedef tahtasına oturtarak, "Eğer savaşmak istiyorsanız, biz de memnuniyetle varız. Yaşı ve kuruyu birlikte yakmak zorunda kalabiliriz" demişti. Canbolat, Hizbullah'ın sahip olduğu füzelerden de korkmadıklarını söyleyerek, "O füzeleri sizden çekip alırız" diye konuşmuştu.

Refik Hariri'nin ölüm yıldönümü olan 14 Şubat tarihinde yapılacak olan mitinge en fazla katılımı sağlamak ve böylelikle muhalefete mesaj vermek isteyen 14 Mart Cephesi liderleri, son günlerde yaptıkları benzer açıklamalarla dikkat çekiyor. El Müstakbel Hareketi Lideri Saad Hariri de geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmasında, "Eğer kaderimiz çatışmayı, Suriye ve İran menşeli kirli plana karşı çıkmayı gerektiriyorsa, bunu yaparız" demişti.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA