MHP Genel Başkan Yardımcısı Şandır Eskişehir'de

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şandır Eskişehir'de

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, "Yol Farklılıklarını Önümüze Koyarak, Bu Toplumu Ayrıştırmaya Kimsenin Yetkisi, Hakkı, Haddi Yok. Buna Fırsat Vermemek Lazım" Dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şandır Eskişehir'de
04.02.2007 17:08 | Son Güncelleme: 04.02.2007 17:08

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, "Yol farklılıklarını önümüze koyarak, bu toplumu ayrıştırmaya kimsenin yetkisi, hakkı, haddi yok. Buna fırsat vermemek lazım" dedi.

Şandır, Eskişehir'deki bir grup parti yöneticisiyle birlikte Eskişehir Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı İrfan Çetinkaya'yı makamında ziyaret etti. Çetinkaya, ziyarette yaptığı konuşmada, artık toplum olarak el ele verip, kenetlenmenin zamanının geldiğini belirterek, "Bizim derdimiz yok. Bu vatan bizim vatanımız. Biz vatanımıza sahip çıkacağız, kardeşliğimizi sürdürmeye sonuna kadar devam edeceğiz. Ama hakkımızı aramak, halimizi anlatmak da zorundayız. Biz Alevi toplumu olarak namaza, niyaza, oruca asla karşı değiliz. Kim ne derse desin. Bizim de Allahımız bir, Peygamberimiz Hz. Muhammed, kitabımız da Kur'an-ı Kerim. Bizim kapımız açık, emniyet, jandarma getirip, bizim cem evimize kameraları koysun. Bizim düşüncemiz, zikrimiz, inancımız, ibadetimiz nasıl, görsün. Ben ibadetimi istediğim şekilde yaparım. Benim ibadetimin bilirkişisi olamaz. Benim ile Allah arasına kimse giremez. İnandığım gibi ibadet yaparken eğer devletime, milletime zarar veriyorsam, o zaman benim önümü kesersiniz. Anayasa'nın 10. maddesinde bunlar açık olarak ortadadır. Diyanet'e 1 katrilyon 600 trilyon lira arıyorsun, beni bir babanın üvey evladı gibi hep dışlıyorsun. Camilere elektrik, su parası almıyorsun, benim burada halka hizmet ettiğim kurumdan vergi alıyorsun. Biz Alevi toplumu olarak inançlara, inanç bazında ister cami, ister cemevi olsun, devletin parasının, fakirin verdiği vergi alınmasına da karşıyız" diye konuştu.

Yıllardan beri halklarının gasp edildiğini ileri sürerek, cemevlerinin hükümet programına alınmasını isteyen Çetinkaya, şunları söyledi:

"İbadetlerimizi gelsin görsünler, yanlış bir şey yok. Artık bundan sonra Alevi toplumu, hiçbir siyasi partinin 'kafeste kekliği' olmayacak. Herkes özgürce düşündüğü yere oyunu verecek, sadakatli başkanları, siyasi partileri varsa, onların da yanında yer alacağız. Beni ipe götürseler, bunu her gittiğim yerde söyleyeceğim. İstanbul'daki Alevi Vakfı Federasyonu 2. başkanıyım. Ankara'da kurulan federasyonun ilk kurucusuyum, yönetim kurulu üyesiyim. Türkiye'de ne kadar Alevi ve Bektaş-i kuruluşları varsa, beni tanır. Biz bu mücadeleyi dostluk ve kardeşlik için veriyoruz."

Konuşmasında birlik olmanın önemi üzerinde duran MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır ise, "Biz siz diye bir mesele yok. Bu noktada, çok haklı olarak senelerin getirdiği bir dışlanmışlıkla gönülleriniz sitem ediyor. Bunu aşabilmek için biz siz ayrımı yapılamaz. Siz biziz, biz sizsiniz. Bu toplumda birileri böyle söylüyorsa, devletin uygulamalarında bu tür yanlışlıklar var. Ama bu devletin, politikaların uygulamaları ile halkımızın anlayışını ayrıştırmak lazım. Türkiye'de kim kimden rahatsız. Alevisi, Sunni'si, Kürt'ü, Türk'ü iç içe yaşıyor. Et tırnak misali bir olmuş bu insanları, hiçbir sebeple birbirinden ayırmaya kimsenin yetkisi yoktur. Her anlamda farklılıklarımız olabilir. Yol farklılıklarını önümüze koyarak, bu toplumu ayrıştırmaya kimsenin yetkisi, hakkı, haddi yok. Buna da fırsat vermemek lazım" dedi.

Şandır, ibadette herkese aynı imkanların sağlanması gerektiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adalet, birlik bunu gerektirir. İnşallah bunları aşacağız. Bu camiayı siyaseten birilerinin kullanmasına da müsaade etmemek lazım. Bu görüntü de bir rahatsızlık oluşturuyor. Bu da bundan sonra problem olmaktan çıkar, öyle gözüküyor. Biz, Milliyetçi Hareket Partisi olarak şunu söylüyoruz. Dünyamız ve bölgemiz bir küresel kuşatmanın, küresel pogramın muhatabı. Gerçekten küresel güçler, bu coğrafyayı yeniden tanzim edebilmek için topla, tüfekle, tüm hukuksuzluğuyla katliam yapıyor. Küresel güçlerin toplumları ayrıştırma oyununa dikkat etmemiz lazım. Toplumları farklılıklarını kimlikleştirerek, kimisine Alevi, Kürt diye ayrıştırarak, temel hak ve özgürlükleri, demokrasi yalanı peşinde, kendi programlarını uygulamak için toplumları birbirine düşman ederek, toplumsal çatışmayı geliştirmeye çalışıyorlar. Bu ülkede, artık hiç kimse ırkından, kafatasından, milliyetinden, milletinden, inancından dolayı ayrışmıyor. Bu coğrafyada yaşayan herkes, Türk milleti. Bunun onuru, şerefini duymamız lazım. Bu ortak paydada geleceği birlikte tanzim etmemiz gerekiyor. Biz, MHP olarak da ayrıcalıklı bir politika takip etmiyoruz."

(HÖ-SN-SN-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: MHP Genel Başkan Yardımcısı Şandır Eskişehir'de - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 13:42:46. #1.15#
title