Manisa-izmir İl Sınırındaki Orman Yangını ile İlgili Soruşturma

Manisa-izmir İl Sınırındaki Orman Yangını ile İlgili Soruşturma

Manisa'da Başlayıp İzmir'e Sıçrayan ve 4 Günde 5 Ayrı Noktada Çıkan Orman Yangını Sonucu Yaklaşık 350 Hektarlık Kızıl Çam Ormanı Kül Olurken, Kundaklama Şüphesi ile İlgili Soruşturma Sürüyor.

Manisa-izmir İl Sınırındaki Orman Yangını ile İlgili Soruşturma

Manisa'da başlayıp İzmir'e sıçrayan ve 4 günde 5 ayrı noktada çıkan orman yangını sonucu yaklaşık 350 hektarlık kızıl çam ormanı kül olurken, kundaklama şüphesi ile ilgili soruşturma sürüyor.

Bugün akşam saatlerinde yangının ilk başladığı Karakoca köyü baz istasyonları yakınlarında mavi gömlekli bir şahsın ormanı ateşe verdiği, daha sonra da kaçtığı ihbarını alan jandarma ekipleri, bölgede geniş çaplı araştırma başlattı. Emniyet görevlileri ile koordineli yürütülen çalışma kapsamında, Manisa-İzmir Karayolu'nda şüpheli araçlar durdurulurken, şüpheli şahsın görüldüğü bölgede ise jandarma yolları denetim altına aldı. Köye giren çıkan araçlar durdurularak kimlik kontrolü yapıldı. Orman İşletme

Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de Karakoca köyüne bağlı Sarıkaya Mahallesi'nin yüksek tepelerinde dürbünlerle arazi taraması yaptı.

Manisa Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı 5'er kişilik sivil ve resmi 4 ayrı tim, Karakoca köyü arazileri ve ormanlık alanda şüpheli kişiler üzerinde yoğunlaştı. Manisa Orman İşletme Müdürü Necati Dindar, bölgede çıkabilecek orman yangınlarına karşı ekiplerini ve Manisa İtfaiyesi'ne ait ekipleri Karakoca bölgesinde koğuşlandırdı.

Bu arada, Gökçeler köyünde oturan Mustafa Eryavuz isimli vatandaş, Karakoca köyü sınırlarında baz istasyonun altındaki yerde mavi gömlekli bir kişinin ormanın içinde ateş yaktığını gördüğünü, bu kişiyi Orman Müdürlüğü ekiplerine ve jandarmaya bildirdiğini belirterek, "Kişinin yaşını ve boyunu tahmin edemedim ancak uzaktan gördüğüm kadarı ile mavi gömlekli birisi idi. O kişinin ormanda ateş yaktığını gördüm. Sonra koşarak kaçmaya başladı ve hatta koşarken yere düştü. Bir süre sonra da gözden kayboldu."

dedi. Şüpheli şahsın bulunması için bölgede timleri koordine eden Jandarma Alay Komutan Vekili Yarbay Mustafa Akış, "Bu kişi her kimse biran önce yakalamak için elimizden gelen her türlü çabayı harcayacağız. Bölgede çok miktarda sivil asker bulunduruyoruz" diye konuştu.

Jandarma ekipleri, Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerle birlikte şüpheli şahsın bulunması için çalışmalarını sürdürüyor.

(ÖA-OK-Y)

Kaynak: İHA