Haberler

Camiye çevrilen Haho Kilisesi asırlara meydan okuyor

Güncelleme:

Erzurum'un Tortum İlçesinde bulunan Haho kilisesi 1100 yıldır bütünlüğünü koruyor. Camiye çevrilen kilise yöre halkı tarafından korunuyor.

Camiye çevrilen Haho Kilisesi asırlara meydan okuyor

ERZURUM - Erzurum'un Tortum İlçesinde bulunan Haho kilisesi 1100 yıldır bütünlüğünü koruyor. Camiye çevrilen kilise yöre halkı tarafından korunuyor.

Haho Kilisesi Tortum ilçesine bağlı Bağbaşı Köyü'nde bulunuyor. Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen yapı, Bagratlı Kralı III. David taraflndan 976-1001 Yılları arasında yaptırılmıştır. 19'uncu yüzyılda camiye dönüştürülen yapı, Taş Cami ismini almıştır. Yapı, kapalı Yunan haçı ile bazilika planının birleştirilmesi ile meydana gelmiştir. Yapının içerisindeki kabartmalarda arslan, boga, kartal, grifon gibi figürlere geniş yer verilmiştir. Ayrıca iç; mekanın duvarları ve özellikle apsis, incil'den alınma sahneleri içeren ve Hz.isa ile Meryem'i tasvir eden fresklerle bezenmiştir. Kilisenin apsis bölümünün üzeri kule şeklinde yükselmiştir. Yapının içerisine, uzun kenarların ortasındaki yuvarlak kemerli bir kapıdan girilmektedir.

Ziyaret edenler tarafından çokça beğenilen kilise asırlar geçmesine rağmen bütünlüğünü korumaya devam ediyor. Kısmen tahrip edilse de iç mekan ve ön kısım bin 100 yıldır adeta asırlara meydan okuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Erzurum Tortum Kültür Sanat Haberler

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

'Lig'in en iyi antrenörü benim' diyordu! Çalıştırdığı 2 takım da küme düştü

"Lig'in en iyi antrenörü benim" diyordu! Çalıştırdığı 2 takım da küme düştü

Sokak hayvanlarıyla ilgili çarpıcı anket! Üç kişiden ikisi 'Çözüm kısırlaştırma' diyor

Sokak hayvanlarıyla ilgili çarpıcı anket! Üç kişiden ikisi "Çözüm kısırlaştırma" diyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title