Haberler

Başkentte Kültür Sanat

DT'nin, 18 Kasım'da başlattığı "Tek Kişilik Oyunlar Haftası" 23 Kasım'a kadar sürecek William Shakespeare'in son dönem eserlerinden "Cymbeline", bugün gerçekleştirilecek prömiyerle seyirci karşısına çıkacak Bu yıl 19. kez düzenlenen "Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali" kapsamında çok sayıda oyun yarından itibaren 30 Kasım'a kadar tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Devlet Tiyatrolarının (DT), 18 Kasım'da başlattığı "Tek Kişilik Oyunlar Haftası" 23 Kasım'a kadar sürecek. Bu kapsamda, Ankara'nın yanı sıra İstanbul, Bursa, Erzurum, Konya ve Adana'dan oyunlar başkentli tiyatroseverlerle buluşacak.

William Shakespeare'in son dönem eserlerinden "Cymbeline", bugün gerçekleştirilecek prömiyerle seyirci karşısına çıkacak. DT 16, Devlet Opera ve Balesi ise 7 eserle seyirciyi selamlayacak.

Bu yıl 19. kez düzenlenen "Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali" kapsamında çok sayıda oyun yarından itibaren 30 Kasım'a kadar Şinasi, Akün, Çayyolu Cüneyt Gökçer, Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim,  Batıkent Meydan, Farabi ve  Ruhi Bey sahneleri ile  Ankara Sanat Tiyatrosu, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Yutt Sanat Oda Tiyatrosu'nda tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Ayrıca başkent sokakları da tiyatroyla dolacak. Yarın Menemen Belediye Tiyatrosu "Barış" oyunuyla Yüksel Caddesi'nde, 22 Kasım'da ise Kuğulu Park'ta izleyiciyle bir araya gelecek.

Keçiören Semt Tiyatrosu da yarın "Talan" oyunuyla Yüksel Caddesi'nde, 22 Kasım'da da Sakarya Caddesi'nde seyircinin karşısına çıkacak.

Başkentte bu hafta gerçekleştirilecek kültür sanat etkinliklerinden bazıları şöyle:

-Tiyatro

75. Yıl Sahnesi:

"Tek Kişilik Oyunlar Haftası" dolayısıyla İstanbul DT yapımı "Nice Yıllara", bugün, yarın, 22-23 Kasım'da seyredilebilecek. Tuncay Özinel'in yazdığı, Göksel Kortay'ın yönettiği eserde Defne Yalnız rol alıyor.

Mevlana Celaleddin Rumi'nin Orta Asya'dan Anadolu'ya gelişi, Şemsi Tebrizi ile yakınlığı, tasavvuf ve Allah'a duyduğu büyük aşkın anlatıldığı "Mevlana Aşk ve Barış Çığlığı", 26 Kasım'da izlenebilecek. Semih Sergen'in yazıp yönettiği eserde, oyunculara müzisyenler de eşlik ediyor.

Akün Sahnesi:

İstanbul DT yapımı "Hamlet", bugün, yarın, 22-23 Kasım'da görülebilecek. Shakespeare'nin ünlü eserinden Sabahattin Eyüboğlu'nun çevirisi ve Işıl Kasapoğlu'nun rejisiyle sahneye taşınan eserde, Bülent Emin Yarar rol alıyor. Çeşitli sanat kurumlarından ödül alan oyunda, Hamlet'in yaşadıklarını sorgulaması konu ediliyor.

Altındağ Tiyatrosu:

Willy Russell'in yazdığı, Ahmet Alpaslan Sağır'ın çevirdiği ve Bengisu Gürbüzer Doğru'nun yönettiği Konya DT yapımı "Shirley Valentine" de hafta boyunca sahnelenecek. Anne ve eş olarak bir kadının hissettikleri ve yaşadıklarının yansıtıldığı oyunda Bengisu Gürbüzer Doğru sahneye çıkıyor.

Büyük Tiyatro:

Arthur Miller'in yazdığı Orhan Burian'ın çevirisini yaptığı Zafer Kayaokay'ın yönettiği "Satıcının Ölümü", 23-25 Kasım'da izleyiciyle buluşacak. Müzikleri Can Atilla imzası taşıyan oyunda Erdal Küçükkömürcü, Gülçin Yaşaroğlu, Buğra Koçtepe, Şahap Sayılgan gibi oyuncular rol alıyor.

Cüneyt Gökçer Sahnesi:

William Shakespeare'in son dönem eserlerinden "Cymbeline", bugün gerçekleştirilecek prömiyerin ardından, yarın ve 22 Kasım'da sanatseverlerle buluşacak. Eser, eski Brit ve Kelt halklarının Romalılara karşı verdikleri mücadeleyle Britanya ülkesinin kuruluş hikayesini anlatıyor.

Küçük Tiyatro:

Adana DT yapımı "Bir İnsan Bir Ağaç Bir Köpek" adlı oyun, 18 ve 19 Kasım'da izleyicinin karşısına çıkacak. Yordan Radiçkov'un yazdığı, Hüseyin Mevsim'in çevirdiği eser, Umut Toprak'ın rejisiyle sahneye çıkacak. Devrim Evin'in rol aldığı oyunda insan ve doğa ilişkisi yansıtılıyor.

Ayrıca "Ramiz ile Jülide" de 25-26 Kasım'da seyredilebilecek. Refik Erduran'ın kaleminden, Ali Hürol'un yönettiği oyun, hayatlarının sonbaharında iki insanın ego çatışmaları ve umut eksenindeki yaşamlarının anlatıyor.

Oda Tiyatrosu:

Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun kaleminden Ayşe Lebriz Berkem'in sahneye taşıdığı Bursa DT yapımı "Tek Kişilik Yaşam Bedri Rahmi Eyüboğlu", hafta boyunca başkentli seyirciyle buluşacak. Eyüboğlu'nun eserlerinden ve hatıralarından yola çıkılarak hazırlanan eserde Emir Çiçek rol alıyor.

Olcay Poyraz'ın yönettiği ve 8 yaş üstü izleyicinin görmesi önerilen "Hüzzam", 25-26 Kasım'da temsile çıkacak. Toplumsal değişimin ele alındığı eser, Meral Üner'in tek kişilik performansıyla Güner Sümer'in kaleminden sahneye taşınıyor.

Stüdyo Sahne:

Şair ve mutasavvıf Yunus Emre'nin felsefesi ve düşünce dünyasını yansıtan "Bizim Yunus", bugün sahnelenecek. Sönmez Atasoy'un yazdığı, Mustafa Kurt'un yönettiği oyun, Okan Şenozan'ın performansıyla sahneye taşınıyor.

Türkiye'deki kadın sorunlarının anlatıldığı "İyiyim",  25 Kasım'da görülebilecek. "Kontrabas", yarın, 22 ve 23 Kasım'da seyredilebilecek.

Tatbikat Sahnesi:

Sinan Pekinton'un sahneye taşıdığı "Aklımdaki Kadınlar", 25 ve 26 Kasım'da izleyicinin karşısına çıkacak. Eserde, Levent Şenbay, Zeynep Ekin Öner, Ekin Tunçay Turan, Alev Buharalı, Pınar Gün, Dilara Keyf Günüç, Özge Mirzalı, Zeynep Bostancı performans sergiliyor.

İrfan Şahinbaş Sahnesi:

Kadın hikayelerinin anlatıldığı "İyiyim", tüm hafta seyredilebilecek.

Şinasi Sahnesi:

İstanbul DT yapımı, karamizah türündeki "İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı", bugün perde açacak. Berkay Tulumbacı'nın rol aldığı oyun, Cüneyd Kılcıoğlu'nun kaleminden Elif Erdal'ın rejisörlüğünde sahneye taşınıyor.

Erzurum DT oyunu, "Anlatılan Senin Hikayendir", hafta boyunca görülebilecek. Cengiz Toraman'ın yazdığı eserde hayatın içinden hikayeler işleniyor.

-Opera

Opera Sahnesi:  Osmanlı sarayındaki iktidar mücadelesi ve Harem'deki entrikaların konu edildiği "Harem" balesi bugün sahnelenecek.

Johann Strauss'un 3 perdelik komik ögeler içeren "Yarasa" opereti yarın seyirciyle buluşacak.

Giocomo Puccuni'nin "Tosca" operası, 24 Kasım'da sahne alacak. Seda Ayazlı, Aykut Çınar, Eralp Kıyıcı, Beran Sertkaya, Alpcan Kocaay, Cem Akyüz, Levent Akev ve Semik Işık'ın rol aldığı üç perdelik eserde, polis müdürünün aşık olduğu Tosca'yı sevdiğinden ayırmak için yaptıkları anlatılıyor.

Operet Sahnesi:  "Bir Tenor Aranıyor" müzikal komedisi, 25 Kasım'da temsil verecek. Doğan Çelik'in sahneye koyduğu, Yeşim Oktar'ın koreografisini üstlendiği eserde, dekor Talat Ayhan, kostüm Gazal Erten imzası taşıyor.

Koreografisini Henning Paar'ın üstlendiği, perküsyonda Emre Keskin görev aldığı, modern dans ve müziğin harmanlandığı "Bir Yaz Gecesi Rüyası", 26 Kasım'da sanatseverlerle buluşacak.

Leyla Gencer Sahnesi:  Mizahi cevaplarıyla ve öğütleriyle bilinen Nasreddin Hoca'nın fıkraları "Nasrettin Hoca" operasıyla minik sanatseverlerle 23 Kasım'da bir araya gelecek.

"Türkünün Öyküsü" konseri 23 Kasım'da düzenlenecek. Tarihte bir yolculuğa çıkılacak konserde, Türkülerin öykülerinin yanı sıra solist sanatçıların ve Anthion Ensemble'ın seslendireceği türküler modern dansla harmanlanarak sanatseverlere sunulacak.

-CSO

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), şef Burak Tüzün yönetiminde konser verecek. CSO Konser Salonu'nda dinleyiciyle buluşacak orkestraya opera sanatçıları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu eşlik edecek. Koronun şefliğini ise Cem'i Can Deliorman üstlenecek. Gecede, Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Requiem"ı icra edilecek.

CSO 24-30 Kasım arasında "Kampüste Senfonik Akşamlar Turnesi" kapsamında konserler verecek.

-BSO

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), Josep Caballe Domenech'in yönetiminde, "'Romantik Bilkent" konseriyle 22 Kasım'da, Bilkent Konser Salonu'nda dinleyiciyle buluşacak. Piyanoda Ingolf Wunder'ın eşlik edeceği orkestra, F. Chopin "Piyano Konçertosu No.1, mi minör, Op.11", P.I. Tchaikovsky "Senfoni No.6, Si minör, Op.74 'Pathetique" adlı eserleri çalacak.

BSO, 26 Kasım'da, "Piano Duos" konseriyle sanatseverlerin karşısına çıkacak. Etkinlikte piyano sanatçıları Arzu ve Gamze Kırtıl orkestraya eşlik edecek. Gecede F. Chopin "Rondo, Op.73", F. Mendelssohn "Bir Yaz Gecesi Rüyası, Uvertür", M. Ravel "İspanyol Rapsodisi", J. Brahms "Rusya'dan Anı, Op.151", D. Shostakovich "Konçertino, Op.94", I. Stravinsky "Petruşka" besteleri çalınacak.

-Cermodern

Polonya Çağdaş Sanat Sergisi "Özgürlüğün Özel Alanları", hafta boyunca ziyaret edilebilecek. Adam Mickiewic Enstitüsünce hazırlanan sergide, Polonya'nın önemli ödüllerinden Jan Cybis Ödülünü kazanan sanatçıların resimlerine yer veriliyor.

Sanatçı Osman Dinç'in 1995'ten bu yana Ankara'da ürettiği heykellerin sunulduğu "Bir Dünya Hikayesi" adlı sergi hafta boyunca görülebilecek.

-Kültür Söyleşileri

Atatürk Kültür Merkezince düzenlenen kültür söyleşileri kapsamında, 26 Kasım'da saat 16.00'da, Prof. Dr. Turan Koç, "Estetiğin Hayatımızdaki Yeri" konulu bir konuşma yapacak. Katılımın ücretsiz olduğu program, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun konferans salonunda gerçekleşecek. - Ankara

Kaynak: AA / Kültür Sanat

William Shakespeare İstanbul Kültür Sanat Haberler

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Harici bilirkişi raporu açıklandı: 15 kişinin can verdiği anız yangını elektrik direğinden çıkmış

Harici bilirkişi raporu açıklandı: 15 kişinin can verdiği anız yangını elektrik direğinden çıkmış

Rusya'da sinagog ve kiliselere silahlı saldırı: 7'si polis 9 ölü, 25 yaralı

Rusya'da sinagog ve kiliselere silahlı saldırı: 7'si polis 9 ölü, 25 yaralı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title