Haberler

Balıkesir'de Davullu Klarnetli Keşkek Dövme Geleneği Devam Ediyor

Güncelleme:

Burhaniye ilçesinde düğünlerde asırlık davullu zurnalı keşkek dövme geleneği devam ediyor. İlçenin Mahkeme Mahallesinde Yasemin ve Cafer Giray çiftinin düğününde de 2 davul ve 3 klarnet eşliğinde keşkek dövülürken, halaylar çekildi.

Balıkesir'de davullu klarnetli keşkek dövme geleneği devam ediyor

BALIKESİR - Burhaniye ilçesinde, düğünlerde asırlık davullu zurnalı keşkek dövme geleneği devam ediyor. İlçenin Mahkeme Mahallesinde Yasemin ve Cafer Giray çiftinin düğününde de 2 davul ve 3 klarnet eşliğinde keşkek dövülürken, halaylar çekildi.

Burhaniye'de buğdayın kaynatılması ile hazırlanan keşkeğin mahalle gençleri tarafından davul ve klarnet eşliğinde dövülme geleneği asırlardır devam ediyor. Keşkek döven gençlerin boyunlarına birer havlu asılırken, gençler oyunlar da oynuyorlar. Yasemin ve Cafer Giray çiftinin düğününde de keşkek dövme geleneği yaşatıldı. Kazanlarda pişen buğdaylar mahalle gençleri tarafından sopalarla karıştırılırken, hazırlanan keşkek de tepsilerle yufka üzerinde pilavla birlikte ikram ediliyor. Keşkek sevilerek yenilirken, vatandaşlar keşkek dövme geleneğini yaşatmaya kararlı görünüyorlar. Keşkeğin yörede gelenek olduğunu anlatan Enis Gülümser, " Bizim geleneğimiz olan keşkek düğünlerin olmazsa olmazıdır. Düğünlerimizde keşkek her zaman dana güzel olur. Kayınçomun düğününde yaptığımız keşkek de çok lezzetli oldu. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim" dedi. Baba İsmail Giray da, "Bu gün oğlum Cafer'in düğün keşkeğini yaptık. Eski usullere uyduk. Altına yufka üstüne pilav koyarak ikram ettik. Gelenlere teşekkür ederim" dedi. Damat Cafer Giray ise," Bu gün Allah'ın izniyle düğünümüzü yaptık ve eskiden beri gelen keşkek geleneğini de sürdürmüş bulunmaktayız. Katılan tüm misafirlere teşekkür ederim. İnşallah, bu geleneği sürdüreceğiz. Bu Burhaniye ve Körfez çevresinde bitmeyecek bir kültürdür" dedi. Hamdi Mengi de, " Bu gün Burhaniye'mizde Sanayi esnaflarından Cafer kardeşimizin keşkek merasimine katıldık. Burhaniye'mizde ve köylerinde çok önemlidir bu keşkeğin yeri. Olmazsa olmazımızdır. Keşkek yedik içtik oynadık. Allah mutluluklar versin Cafer kardeşimize. Ne mutlu bize. İnşallah, bu gelenekler yaşar. Bizde gençliğimizi hatırladık. Allah, razı olsun tertip edenlerden gelenlerden" diye konuştu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Balıkesir Kültür Sanat Haberler

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

'Geç saatte dışarı çıkma' cinayeti! 16 yaşındaki kız çocuğu, dayısını bıçaklayarak öldürdü

"Geç saatte dışarı çıkma" cinayeti! 16 yaşındaki kız çocuğu, dayısını bıçaklayarak öldürdü

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

Bakmadan Geçme

Matematik seçmeli ders mi olacak? İletişim Başkanlığından açıklama geldi Survivor kim kazandı? 29 Mayıs Çarşamba Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #129300 Survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı 29 Mayıs Çarşamba 2024? #129300 Şahane Hayatım 30. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 29 Mayıs Şahane Hayatım yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 Akran zorbalığı nedir? Akran zorbalığı ile nasıl başa çıkılır? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Almanya-Türkiye Milletler Ligi maçı canlı izle! ALMANYA- TÜRKİYE VOLEYBOL MAÇI (HD) İZLEME LİNKİ BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Bittin Sen filmi oyuncuları kim, konusu ne? Bittin Sen filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Rekabet Kurumu'ndan beyaz et firmalarına ceza! Hangi firmalar ceza aldı, neden ceza aldılar? Hansi Flick kimdir, kaç yaşında? Barcelona'nın yeni teknik direktörü kim? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? İlk Hababam Sınıfı kaç yılında çekildi? #128250 ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! SON DAKİKA: Az önce deprem mi oldu? Deprem nerede oldu, kaç şiddetinde oldu? AFAD/Kandilli Rasathanesi Deprem
İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title