Haberler

25. Uluslararası Adana Film Festivali Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

25. Uluslararası Adana Film Festivali Onur Ödülleri sahiplerini bulduADANA - 25'inci Uluslararası Adana Film Festivali'nde Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

25. Uluslararası Adana Film Festivali Onur Ödülleri sahiplerini buldu

ADANA - 25'inci Uluslararası Adana Film Festivali'nde Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Kentteki bir otelde düzenlenen 25'inci Uluslararası Adana Film Festivali ödül töreni, festivalde yarışacak filmlerin tanıtım gösterimleriyle başladı. Davetlilere hitap eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Yeşilçam, Türk sinemasının temelidir. Yerli ve milli olmadan evrensel olunmaz. Hem ulusal hem de uluslararası sinemaya hizmet ediyoruz. Bizimkisi bir vefa örneğidir" ifadelerini kullandı.

Oktay Kaynarca ve Nefise Karatay'ın sunuculuğunu yaptığı törenin sonunda Türk sinemasına ömrünü veren duayenler, Yaşam Boyu Başarı ve Onur ödüllerini aldı. Ödül takdimi Rus Yönetmen Aleksey Fedorchenko'nun ödül almasıyla başladı. Yaşam Boyu Başarı ödülü, "Yol" ve "Almanya Acı Vatan" gibi filmleriyle hafızalarda yer edinen Yönetmen Şerif Gören'e Adana Büyükşehir Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından takdim edildi. Gören, ilk filmini Çukurova'nın bereketli topraklarında çektiğini belirterek, bu bereketli toprakların kendisine çok uğurlu geldiğini söyledi.

Daha sonra Onur Ödülü'nü almak için sahneye çıkan Ahmet Mekin'e ise ödülünü Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz takdim etti. Mekin, gece için özel konuşma hazırladığını belirterek, "Sinema ve edebiyat dünyasının bir anlamda beşiği olan adana film festivalinin 25'incisini kutlarım. Sinema yaşamımın en önemli ödüllerinden birini aldığım için çok mutluyum" dedi.

Yeşilçam'ın efsane isimlerinden Cüneyt Arkın'ın ödülünü ise oğlu Murat Arkın ile eşi Betül Cüreklibatır, Sözlü'den aldı. Arkın, "Babam 51 yılını Türk sinemasına verdi. Çok ter döktü, yetmedi kan döktü, kemikleri dahi kırıldı. Ama yine de hiç kimseden bir şey istemedi. Artık 82 yaşında ve istediği tek bir şey var. Mümkünse filmlerinin telif haklarını istiyor. Bunu Yeşilçam emekçileri ve ailesi için istiyor" dedi.

Muhterem Nur ise ödülünü MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı'dan aldı. Nur, çok duygulandığını ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinden Süleyman Turan ise ödülünü Hüseyin Sözlü'den aldı. Turan, aktörlük mahcup adamın intikamıdır diyerek, "Bu mahcubiyet serüvenini 60 yıla yakın bir süre önce başlattım. Bundan sonra daha ne kadar mahcup olabilirim bilmiyorum. Yine de ne olursa olsun mahcup olmaya hazırım" diye konuştu.

Daha sonra Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülleri'ni alan sanatçılar sahneye çıkarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ödül töreninin ardından Della Miles, katılımcılara müzik şöleni gerçekleştirdi.

Törene kent protokolünün yanı sıra çok sayıda ünlü isim katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Film Festivali Kültür Sanat Haberler

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Bakmadan Geçme

Astrolog şampiyonluk tahminleri 2024! Astrologlar Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak diyor? Milli yasta bankalar açık mı? 21 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi!
Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title