Kars TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ermenistan'a Sert Çıktı

Kars TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ermenistan'a Sert Çıktı

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreninde Konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Ermenistan'ın işgal ettiği Karabağ topraklarından çekilmesi gerektiğini belirterek, 'Ermenistan, Türkiye üzerindeki iddialarından derhal vazgeçmeli...

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreninde Konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Ermenistan'ın işgal ettiği Karabağ topraklarından çekilmesi gerektiğini belirterek, 'Ermenistan, Türkiye üzerindeki iddialarından derhal vazgeçmeli kayıtsız, şartsız gerçekleri kabul etmelidir dedi.

Ahmet Arslan Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki etkinliğe Yıldırım'ın yanı sıra AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç, Vali Rahmi Doğan, Rektör Prof. Dr. Sami Özcan, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Kafkas Halk Dansları topluluğu bir gösteri sundu. Ardından Rektör Prof. Dr. Sami Özcan ve Milletvekili Ahmet Arslan birer konuşma yaptı.Üniversite Senatosu tarafından kendisine Fahri Doktora unvanı verilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, üniversite camiasına teşekkür etti. Yıldırım daha sonra bir konuşma yaptı. Üniversite'nin eğitim ve istihdam alanındaki başarılı çalışmalarını anlatan Yıldırım, 65'nci Dönem UDH Bakanı Ak Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan ve AK Parti Kars Milletvekili Tarım ve Köyişleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç'a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.Üniversite öğrencilerine de bir dizi nasihatlerde bulunan, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Yıldırım, Ermenistan'ın soykırım iddialarına değindi. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, 'Soykırım iddiası alçakça bir iddiadan ibarettir. Zaten soykırım etnik temizlik gibi barbarlık ifade eden kavramlar bize ait değildir, bizim medeniyetimize ait kavramlarda değildir. Bu yüzden tarihinde ayıp, günah sayılacak alçaklıklar olmayan milletlerin başında bizim milletimiz gelir. Övüneceğimiz bir medeniyetimiz var. Bugün de medeniyetimizi yeniden ihya etmenin gayreti içerisindeyiz. Tertemiz bir maziden umutlarla dolu bir istikbale yürümeye çalışıyoruz. Milletimizin mazisini karalamak isteyenlerin çirkin iddialarını hiçbir zaman kabul etmedik, etmeyeceğiz. Bunu yapanların maksatları kendi lekelerini, ayıplarını Türk milletine sürmektir. Onların bu iddiaları karşısında söylediğimiz gayet açıktır. Tarih, tarihçilerin konuşması gereken bir alandır, mühim bir meseledir. Tarihte yaşanmış olayları da tarihçiler konuşup değerlendirmelidir. İstiyorlarsa, herkese arşivlerimizi açarız dedik dileyen gelsin baksın, istiyorlarsa heyet oluştursunlar bizim tarihçilerimizle, uzmanlarımızla birlikte çalışsınlar diye konuştu.

Ermenistan'a sert çıkan Yıldırım daha sonra şunları söyledi

'Ermenistan, eğer 'Türkiye ile ben ilişki kurmak istiyorum ilişkilerimizi geliştirmek istiyorum' diye ikide bir çıkıp beyanat veriyor. Eğer gerçekten böyle bir niyeti varsa bir kere her şeyden önce Dağlık Karabağ'daki işgal ettiği topraklardan çekilmeli. Oradan işgal sebebiyle 1 milyona yakın Azeri kaçkının yerlerine dönmelerine imkan sağlamalıdır. Türkiye üzerindeki iddialarından derhal vazgeçmeli kayıtsız, şartsız gerçekleri kabul etmelidir.

Kaynak: DHA