Irak Dışişleri Bakanı Zebari: Türkiye'den Bakan Düzeyinde Katılım Bekliyoruz

Irak Dışişleri Bakanı Zebari: Türkiye'den Bakan Düzeyinde Katılım Bekliyoruz

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Mısır'ın Şarm El Şeyh Kentinde Düzenlenecek Genişletilmiş Irak Toplantısına Türkiye'nin de Bakan Düzeyinde Katılmasını İstediklerini Belirtti.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari: Türkiye'den Bakan Düzeyinde Katılım Bekliyoruz

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenecek genişletilmiş Irak toplantısına Türkiye'nin de bakan düzeyinde katılmasını istediklerini belirtti.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den, Türkiye'nin 3-4 Mayısta düzenlenecek genişletilmiş Irak toplantısına katılacağı yönünde güvence aldıklarını söyledi.

Zebari, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Irak'ın komşularının yanı sıra, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve G-8 ülkelerinin de katılacağı genişletilmiş Irak toplantısının çok önemli olduğunu kaydeden Zebari, toplantıya katılım için ikna turlarına, dünkü İran ziyaretinden sonra bugün de Türkiye ile devam etti.

İran ve Türkiye gezilerinin ardından, Şarm El Şeyh'teki toplantıya Türkiye'den bakan düzeyinde katılım beklediklerini ifade eden Zebari, Dışişleri Bakanı Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na adaylığı sonrası uygulayacağı yoğun programı nedeniyle katılamamasını anlayışla karşılayacaklarını söyledi. Zebari, bu durumda başka bir bakanın Türkiye'yi temsilen toplantıya gelmesini dilediklerini belirtti.

Zebari ayrıca, Türkiye'ye PKK ile mücadele konusunda, Irak, Türkiye ve ABD arasındaki üçlü mekanizmanın kullanılması tavsiyesinde bulunduklarını da kaydetti. Zebari, bu konuda bölgesel Kürt yönetimiyle de temasa geçilmesinin iyi olacağını ifade etti.

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığını da olumlu karşıladıklarını dile getiren Zebari, Irak politikasına hakim biri olarak gördüğü Gül'e başarılar diledi.(ANKA)