"İngiliz Atlarında Atası Türkmen Atı"

"İngiliz Atlarında Atası Türkmen Atı"

(ESOGÜ) Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr."Bugün, İngiliz atlarının yüzde 90'ına yakınında, 17'nci yüzyılda Osmanlı Devleti'nin Avusturya'nın Buda kentindeki kuşatmasında seyisiyle kaçırılıp İngiltere'ye getirilmiş Türkmen atının"...

Deniz Açık - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

(ESOGÜ) Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Çalışkan,

"Bugün, İngiliz atlarının yüzde 90'ına yakınında, 17'nci yüzyılda Osmanlı Devleti'nin Avusturya'nın Buda kentindeki kuşatmasında seyisiyle kaçırılıp İngiltere'ye getirilmiş Türkmen atının kanı var" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyadaki atçılık kültürünün Türk kökenli olduğunu kaydetti.

Yurt dışında, yabancıların bazı bölgelerdeki az sayıdaki at populasyonlarını bulup tescillemeye çalıştıklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Çalışkan, şöyle konuştu:

"Türkiye'de maalesef var olanı hınıs atı gibi bir çok bölgesel at ırklarımız var. Bu ırkları tescillemiyoruz ve korumuyoruz. Bugün, İngiliz atlarının yüzde 90'ına yakınında, 17'nci yüzyılda Osmanlı Devleti'nin Avusturya'nın Buda kentindeki kuşatmasında seyisiyle kaçırılıp İngiltere'ye getirilmiş Türkmen atının kanı var. Bütün Arap Yarımadası'na hakim Osmanlı atları, Arap atı gibi algılanıyor. Atın yetişmesi için bozkıra ihtiyaç var. Arap Yarımadası da dahil olmak üzere atları bu seviyede yetiştirip besleyecek kaynak olduğunu düşünmüyorum. Atın menşesi, oralara başka kaynaklardan inmiş. Bu, Orta Asya bozkırlarından at evcilleştirildikten sonra Memluklüler ile Arap Yarımadası'na indiği görülüyor. Memluklüler üzerine yapılan araştırmada bunların izlerine rastlıyoruz."

-"Türkiye, yurt dışına at satmadan atçılığını geliştiremez"-

Yrd. Doç. Dr. Çalışkan, "Arap atı" denilince tanımlanmış bir durumun söz konusu olduğuna işaret ederek, Türkmen atlarının nereye gittiğini söylemekte zorlandıklarını bildirdi.

Dünya atçılığında Türk atlarının son derece etkin olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Çalışkan, şunları söyledi:

"Jeremy James'in 'Byerley Turk' adlı kitabında Türkmen atlarının durumunu ve nitelikleri detaylı şekilde anlatıyor. Bunlar, bugünkü Arap atlarına benzemiyor. Artık geçmiş geçmişte kalmış. Kendi atlarımızı tescilleyip dünyaya tanıtmalıyız. Bir şekilde ülkemiz atçılığını gelecek nesillere aktarmalıyız. Türkiye, yurt dışına at satmadan atçılığını geliştiremez. Bölgesel at ırklarımız var. 'Gemlik atı' diye bir at var. Türk Silahlı Kuvvetleri Süvari Birlikleri'ne bağlı birimlerde görev yapan personel bu atı yetiştiriyor."

Yayıncı: Mürsel Çetin - ESKİŞEHİR