IKEA, 7 Bin 500 Kişiyi İşten Çıkaracak

IKEA, 7 Bin 500 Kişiyi İşten Çıkaracak

IKEA Group önümüzdeki birkaç yıl içinde 7 bin 500 idari çalışanı işten çıkarmayı planlıyor.

Dünya genelinde çoğu IKEA mobilya mağazasının sahibi olan IKEA Group, merkezi destek birimlerinde görevli idari personel başta olmak üzere önümüzdeki birkaç yıl içinde 7 bin 500 çalışanı işten çıkarmayı planladığını açıkladı. IKEA bir taraftan işten çıkarma yaparken diğer taraftan da yeni mağaza formatlarıyla ve online olarak büyüyerek, hizmet yelpazesini artırarak ve dijital konulara yatırım yaparak 11 bin 500 yeni istihdam yaratmayı öngörüyor.

İŞTEN ÇIKARMALAR TOPLAM İŞ GÜCÜNÜN YÜZDE 5'İ

IKEA, perakendecilik sektöründeki ve tüketici taleplerindeki hızlı değişime uyum sağlamak için dijital platform ve nakliyat alanında dönüşüm sürecinde. Şirket daha kolay ulaşılabilir mağazalar biçimlerini de test ediyor. Beklenen işten çıkarmalar şirketin toplam iş gücünün yaklaşık yüzde 5'ine denk geliyor.

"BASİTLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR"

IKEA Group CEO'su Jesper Brodin, "Organize olma şeklimizi basitleştirmemiz gerekiyor. Son yıllarda kaynaklara çok farklı şekillerde yatırım yaptık. Dürüst olmak gerekirse, şimdi organizasyonumuzun birçok bölümünde biraz mükerrer çalışma yürüttüklerini olduğunu görüyoruz" dedi.