Hüyük Nüfusu Her Geçen Yıl Azalıyor

Hüyük Nüfusu Her Geçen Yıl Azalıyor

Hüyük Nüfusu Her Geçen Yıl Azalıyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Hüyük Nüfusunun Her Yıl Daha da Düşmesi İlçede Görev Yapan Yerel Yöneticileri Endişelendiriyor.

Hüyük nüfusunun her yıl daha da düşmesi ilçede görev yapan yerel yöneticileri endişelendiriyor.

Hüyük Belediye Başkanı Nusret Akgümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hüyük'ün 6 yıl önce Konya'nın 9. büyük ilçesi durumunda iken, son nüfus güncellemesinde ortaya çıkan verilerle 11. sıraya gerilediğini söyledi.

Nüfus yönünden Hüyük'ün her yıl kan kaybeder hale geldiğini belirten Akgümüş, azalan nüfusla birlikte yerel yönetimlerin İller Bankası gelirlerinde de ciddi anlamda düşmeler yaşandığını, bu durumun da hizmet üretme noktasında birtakım olumsuzluklar yarattığını söyledi.

Hüyük ilçe merkezinin son güncellemede 3 bin 430, ilçe genel nüfusunun ise 19 bin 70'e gerilediğinin ortaya çıktığını hatırlatan Akgümüş, "Nüfusla ilgili yaşanan kan kaybı, kırsal alanda yaşanan işsizlik sorununa bağladı. Yerel yöneticiler olarak insanların doyduğu değil, doğduğu yerde yaşamasını arzu ediyoruz" dedi.

Akgümüş, şunları kaydetti:

"Eğer insanlarımızı doğdukları yerde kalmalarını sağlayıcı yatırımları hayata geçirebilirsek, yaşanan bu göç olgusu da ortadan kalkacaktır. Hükümetimizden şunu istiyoruz. Bu bölgelerden göçü önlemenin tek bir yolu var. Bu bölgelere ciddi anlamda yatırımlar yapıp, ciddi kaynaklar ayırabilirsek, bölgedeki insanların doğduğu yerde kalmasını sağlayabiliriz.

Doğduğu yerde çalışıp doyan insanımız bu şekilde büyük il ve ilçelere de göç etmeyi bırakacaktır. Dolayısıyla yaşanan göçler durur, tersine göç başlayabilir. Nüfusların giderek azalmasıyla birlikte başlayan göç, göç edilen yerlerde de altyapı, yol ve konut sorununu ortaya çıkarmaktadır. Oysa, ilçemizde böyle bir sorun yoktur. Sadece yapılacak olan buradaki insanları doğdukları yerde kalmalarının önünü açacak yatırımları hayata geçirebilmektir. Bu konuda yatırımlarla ilgili hazırladığımız projelere ciddi anlamda destek verilmesi halinde yaşanan bu göç sorununun ortadan kalkacağına inanıyoruz."

- KONYA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title