Haberi Paylaş

Zincir marketlere ceza verilecek mi? Zincir marketler ceza alacak mı?

Gündem Haberleri

Zincir marketlere ceza verilecek mi? Zincir marketler ceza alacak mı?

Son günlerde gündem olan zincir marketler hakkındaki gelişmeler devam ediyor. Vatandaşların merakla takip ettiği konulardan biri olan zincir marketler hakkında merak edilenler var. Vatandaşlar arama motorlarında Zincir marketlere ceza verilecek mi? Zincir marketler ceza alacak mı? sorularına yanıt arıyor. İşte tüm detaylar...

Gündemde yerini koruyan zincir marketler konusunda sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Rekabet Kurumu'nun hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren üretici, tedarikçi ve perakendeci niteliğindeki bazı teşebbüsler hakkında yürüttüğü soruşturmada savunmalar bugün başladı. Bunun üzerine vatandaşlar Zincir marketlere ceza verilecek mi? Zincir marketler ceza alacak mı? sorularını araştırıyor.

ZİNCİR MARKETLERE CEZA VERİLECEK Mİ?

Rekabet Kurumu tarafından marketler, tedarikçiler ve üreticiler hakkında yürütülen soruşturmada bugün sözlü savunma aşamasına gelindi. 5 zincir marketin yanı sıra gıda tedarikçi ve üreticileri de savunmasını yapmaya başladı. Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, A101, BİM, CarrefourSA, Migros ve Şok'un rekabeti ihlal ettiğini ancak daha önce aynı davranışlardan verilen cezalar nedeniyle bu kuruluşlar hakkında herhangi bir idari para cezası verilmemesi yönündeki görüşünü aktardı. Soruşturma heyetinin görüşü gıda şirketlerine ceza verilmesi, zincir marketlere ise daha önce alınan cezalar göz önüne alınarak ceza verilmemesi yönünde oldu. Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla marketler, tedarikçiler ve üreticiler hakkında yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi. Savunmalar bugün ve yarın devam edecek. Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle savunma toplantısının açılış konuşmasında, A101, BİM, CarrefourSA, Migros ve Şok'un rekabeti ihlal ettiğini ancak daha önce aynı davranışlardan verilen cezalar nedeniyle bu kuruluşlar hakkında herhangi bir idari para cezası verilmemesi yönündeki görüşünü aktardı.

Küle, Beypazarı, Coca Cola, Doğanay, Düzey, Eti, Fritolay, GSK, Haribo, Kent, Pasifik, Pepsi, Redbull, Şölen ve Unmaş'ın da rekabeti ihlal ettiğini belirtti. Bu şirketlerin perakendeciler arasında koordinasyonun sağlanmasında ve sürdürülmesinde rol oynadıkları bilgisini veren Küle, "Perakendecilerin ise söz konusu koordinasyondan haberdar oldukları ve tedarikçiler tarafından kendilerine aktarılan rakiplere ait bilgileri ileriye dönük fiyatlama kararlarında kullandıkları değerlendirilmektedir" dedi. Bu çerçevede Beypazarı, Coca Cola, Doğanay, Düzey, Eti, Fritolay, GSK, Haribo, Kent, Pasifik, Pepsi, Redbull, Şölen ve Unmaş'ın hakkında 4054 sayılı Kanun'un 16. maddesi uyarınca idari para cezası uygulanması gerektiği görüşü beyan edildi. Horizon'un ise rekabeti ihlal ettiğine yönelik herhangi bir bulguya ulaşılamadığından ilgili teşebbüs hakkında idari para cezası uygulanmasına yer olmadığı görüşü aktarıldı. Rekabet Kurumu, geçtiğimiz yıl BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK, A 101 ve Savola Gıda'ya toplam 2 milyar 671 milyon TL idari para cezası vermişti.

Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açılan ve bugün savunmasına başlayan kuruluşlar şöyle oldu:

1. Beypazarı İçecek Pazarlama Dağ. Amb. Tur. Pet. İnş. San. ve Tic. AŞ

2. BİM Birleşik Mağazalar AŞ

3. CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi AŞ

4. Coca Cola Satış Dağıtım AŞ

5. Doğanay Gıda Tarım ve Hayvancılık San. Tic AŞ

6. Düzey Tüketim Malları Sanayi Pazarlama ve Ticaret AŞ

7. Eti Gıda San. ve Tic. AŞ

8. Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ

9. Glaxosmithkline Tüketici Sağlığı AŞ

10. Haribo Şekerleme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

11. Horizon Hızlı Tüketim AŞ

12. Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret AŞ

13. Migros Ticaret AŞ

14. Pasifik Tüketim Ürünleri Satış ve Ticaret AŞ

15. Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Ltd. Şti.

16. Red Bull Gıda Dağıtım ve Pazarlama Ticaret Limited Şirketi

17. Şok Marketler Ticaret AŞ

18. Şölen Çikolata Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ

19. Unmaş Unlu Mamuller Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ

20. Yeni Mağazacılık AŞ

Haberler.com / Sumru Tarhan - Gündem

Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title