Haberler

Yeni Moritanya Büyükelçisi Burhan Köroğlu kimdir? Burhan Köroğlu hayatı ve biyografisi

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla gerçekleşen büyükelçi atamalarına ilişkin kararlar Resmî Gazete'de yayımlandı. 14 Kasım 2023 Resmi Gazete Atama Kararları ile Yeni Moritanya Büyükelçisi ataması kararı yayınlandı. Karar sonrası Burhan Köroğlu kimdir, merak edildi. İşte, Burhan Köroğlu hayatı ve biyografisi.

Yeni Moritanya Büyükelçisi Burhan Köroğlu oldu. 14 Kasım 2023 Resmi Gazete Atama Kararları ile açıklanan atama kararı sonrası Yeni Moritanya Büyükelçisi Burhan Köroğlu kimdir, Burhan Köroğlu hayatı ve biyografisi merak edildi. İşte, detaylar…

YENİ MORİTANYA BÜYÜKELÇİSİ BURHAN KÖROĞLU KİMDİR?

Yeni Moritanya Büyükelçisi Burhan Köroğlu oldu.

Burhan Köroğlu:

1985 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden mezun oldu. Ürdün Üniversitesi'nde Arapça okudu ve yüksek lisans tezini Felsefe alanında tamamladı ve doktorasını aldı. 2001 yılında Marmara Üniversitesi İslam Felsefesi alanından mezun oldu. Marmara Üniversitesi, Middlebury College ABD ve Ürdün Üniversitesi'nde İslam Felsefesi ve Müslüman Düşüncesi dersleri verdi. MEDAM (Medeniyet Araştırmaları Merkezi) başkanlığını yaptı ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde ders verdi. Altı yıl boyunca Katar'daki Aljazeera Araştırma Merkezi'nde kıdemli analist olarak çalıştı. İbn Haldun Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ve Felsefe Bölüm Başkanlığı yaptı. Halen İbn Haldun Üniversitesi'nde felsefe profesörü olarak görev yapmaktadır.

İşte kararname:

Yeni Moritanya Büyükelçisi Burhan Köroğlu kimdir? Burhan Köroğlu hayatı ve biyografisi

MORİTANYA HAKKINDA

Moritanya ya da resmî adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Fas tarafından ilhak edilen Batı Sahra ile aynı bölge üzerinde Polisario tarafından tek taraflı bağımsızlığı ilan edilen Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti, Cezayir, Mali ve Senegal oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nuakşot'tur.

Ülke ismi

Ülkenin ismi olan muritaniyya Berberi köklere sahip olan geçmiş dönemlerde Berberi bir krallık olan Mauretania'ya da ismini veren Morolar'dan gelmektedir. Maure kelimesinin Fenikece bir kelime olan mahurim (Türkçe: batının adamı) kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Recep Tayyip Erdoğan Burhan Köroğlu Moritanya Köroğlu Gündem Haberler

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

Bakmadan Geçme

Şahane Hayatım 30. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 29 Mayıs Şahane Hayatım yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 Akran zorbalığı nedir? Akran zorbalığı ile nasıl başa çıkılır? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Almanya-Türkiye Milletler Ligi maçı canlı izle! ALMANYA- TÜRKİYE VOLEYBOL MAÇI (HD) İZLEME LİNKİ BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Bittin Sen filmi oyuncuları kim, konusu ne? Bittin Sen filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Rekabet Kurumu'ndan beyaz et firmalarına ceza! Hangi firmalar ceza aldı, neden ceza aldılar? Hansi Flick kimdir, kaç yaşında? Barcelona'nın yeni teknik direktörü kim? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? İlk Hababam Sınıfı kaç yılında çekildi? #128250 ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! SON DAKİKA: Az önce deprem mi oldu? Deprem nerede oldu, kaç şiddetinde oldu? AFAD/Kandilli Rasathanesi Deprem İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Avrupa'da sokak hayvanları ne yapılıyor? Avrupa'da köpek sorunu nasıl çözüldü?
Okul tuvaletinde skandal görüntüler! Arkadaşlarını darbedip bir de kayda aldılar

Okul tuvaletinde skandal görüntüler! Arkadaşlarını darbedip bir de kayda aldılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title