Haberi Paylaş

Mazota zam geldi mi? SON DAKİKA! 21 Mart GECE Motorine zam mı geldi? Benzine zam geldi mi? Mazota zam var mı? Güncel Benzin ve Mazot fiyatları!

Rusya ve Ukrayna arasındaki devam eden savaş nedeniyle Brent petrol fiyatları yükselişe geçti. Yapılan son zamların iptalinin ardından mazota indirim gelmişti. Araç sahipleri bu gece mazota zam gelecek mi, mazot zammı gündemi merak ediyor. Peki, Mazota zam ne zaman? 21 Mart Mazota zam gelecek mi? Mazota zam var mı? Mazot zammı ne zaman? Benzine zam geldi mi? Benzine zam var mı? Güncel Mazot fiyatları haberimizde...

Motorine zam mı geldi? Motorine ne kadar zam geldi? Mazot zam var mı merak ediliyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki devam eden savaş nedeniyle Brent petrol fiyatları yükselişe geçti. Yapılan son zamların iptalinin ardından mazota indirim gelmişti. Araç sahipleri bu gece mazota zam gelecek mi merak ediyor. Peki, Mazota zam ne zaman? Benzine zam geldi mi? 21 Mart Mazota zam gelecek mi? Mazota zam var mı? Benzine ve motorine zam gelecek mi? Mazot zammı ne zaman? Güncel Mazot fiyatları haberimizde...

Son 3 günde akaryakıta üst üste gelen indirimlerin ardından brent petrol fiyatında yaşanan artış nedeniyle ibre tersine döndü. Buna göre; bu geceden geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 1 lira 96 kuruş zam geldi. Zammın ardından motorinin litre fiyatı, İstanbul'da 18,67 liradan 20,63 liraya, Ankara'da ve İzmir'de 18,78 liradan 20,74 liraya yükseldi.

Akaryakıta peş peşe gelen indirimlerin ardından artan brent petrol fiyatlarından sonra motorine bu kez zam yapıldı. Bugünden geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatına 1 lira 96 kuruş zam geldi.

Zammın ardından motorinin litre fiyatı, yaklaşık olarak İstanbul'da 20,63 TL'ye, Ankara'da ve İzmir'de 20,74 TL'ye yükseldi. Benzinin litresi ise yaklaşık olarak İstanbul'da 18,10 TL, Ankara'da 18,20 TL, İzmir'de 18,22 TL'den satılıyor. Zamla birlikte motorinde fiyat artış oranı, son bir yılda yüzde 192, yıl başından bu yana yüzde 68 oldu.

Geçtiğimiz günlerde EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın suçlamalarına yanıt veren EPGİS, zamları kendilerinin yapmadığını belirterek, "EPGİS bir işveren sendikasıdır. TC Sınırları içerisinde faaliyet gösteren her sendika gibi, faaliyet alanları belli ve sınırlıdır. EPGİS Zam yapmaz, EPGİS Zam iptal etmez, EPGİS formülü diye bir şey söz konusu bile değildir" ifadelerini kullanmıştı.

21.03.2022 tarihli akaryakıt fiyatları şu şekildedir:

  • Kurşunsuz 95(Excellium95) TL/lt: 18,10 TL
  • Gazyağı TL/lt: 19,25 TL
  • Motorin TL/lt: 20,64 TL
  • Motorin (Excellium) TL/lt: 20,68 TL
  • Kalorifer Yakıtı TL/Kg: 16,15 TL
  • Fuel Oil TL/Kg: 13,64 TL

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Türkiye'de LPG ürün fiyatlaması ise Cezayir'de bulunan Sonatrach piyasa fiyatları takip edilerek yapılıyor. Ürün fiyatı, toptancı marjı ile dağıtıcı ve bayii marjı, vergi öncesi LPG fiyatının ana bileşenlerini oluşturuyor. Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi ilave edildiğinde nihai LPG fiyatına ulaşılıyor. LPG'de bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre değişiklikler gösterebiliyor.

Haberler.com / Onur Bayram - Gündem

Akaryakıt Motorin Mazot Gündem Ekonomi Haberler Son Dakika

title