Haberler

İYİ Parti Kocaeli adayı kim? 2024 İYİ Parti Kocaeli Belediye Başkan adayı Gencay Yıldıztekin kimdir?

Güncelleme:

İYİ Parti'nin aday tanıtım toplantıları ile yeni 31 Mart 2024 yerel seçim adaylarını açıklamaya devam ediyor. Peki, İYİ Parti Kocaeli adayı kim? İYİ Parti Kocaeli Belediye Başkan adayı kimdir?

İyi Parti'nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, İYİ Parti Kocaeli adayı kim? İYİ Parti Kocaeli Belediye Başkan adayı kimdir?

İYİ PARTİ KOCAELİ ADAYI KİM?

İYİ Parti Kocaeli Büyükşehir adayı Gencay Yıldıztekin oldu.

GENCAY YILDIZTEKİN KİMDİR?

Gencay Yıldıztekin, 1971 yılında Erzurum'da doğdu. Aslen Erzurumlu olan Yıldıztekin, iş dünyasında ve siyasette gösterdiği performansla tanınan bir isimdir.

Uzun yıllar boyunca AK Parti çatısı altında aktif görevlerde bulunan Yıldıztekin, siyasi kariyerine bu partide başladı. Ancak daha sonra AK Parti'den istifa ederek İYİ Parti'ye katıldı. Parti içindeki hizmetlerine Darıca İlçe Başkanlığı göreviyle devam etti.

Gencay Yıldıztekin, siyasetin yanı sıra iş dünyasında da kendine sağlam bir yer edindi. Entosav şirketinin sahibi olan Yıldıztekin, iş hayatındaki başarılarıyla dikkat çekmektedir.

İYİ Parti lideri Meral Akşener tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlenen Yıldıztekin, siyasi kariyerine bu önemli görevle devam etmektedir. İYİ Parti çatısı altında Kocaeli'de belediye başkanlığı için yarışacak olan Yıldıztekin'in projeleri ve hedefleri büyük bir merakla beklenmektedir.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "İYİ Parti" şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM'de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener'dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Kocaeli, parti kurulmadan önce MHP'nin yönetiminde görev almıştır. MHP'nin 2017 anayasa referandumunda 'Evet' oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye'nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye'nin Batı Bloku'nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için "alternatif bir kapı" olarak yorumlanmıştır.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

İYİ Parti Gündem Politika Haberler

Bakmadan Geçme

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title