Haberler

Yeniden Refah Partisi'nden Anayasa ve Ekonomi Açıklamaları

Güncelleme:

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, anayasa tartışmalarının gündemi yumuşatma arayışı olduğunu belirterek, yeni anayasa teklifi için kuvvetler ayrılığının güçlendirilmesi ve ekonomik sorunların öncelikli olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

(ANKARA) - Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, yeni anayasa konusunda somutlaşan bir teklif olmadığını belirterek, "Görülen o ki anayasa tartışmaları gündemi yumuşatma arayışlarının aparatı olarak kullanılıyor" dedi.

Kılıç, partisinin MYK toplantısından sonra yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında yaşamını yitirmesi nedeniyle İran halkına başsağlığı diledi. Kılıç, Uluslararası Ceza Mahkemesinin İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu ve Savunma Bakanı Yoav Galant hakkında verdiği yakalama kararını ise memnuniyetle karşıladıklarını belirterek şunları söyledi:

"Savaş ve soykırım suçlusu Netenyahu ile Savunma Bakanı Galant hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı tarafından çıkarılan yakalama kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Lahey'den çıkacak sonucu yakından takip ediyor yaşananların zalimin yanına kar kalmayacağına inanıyoruz. Alınan bu karar tarihi nitelikte bir karardır."

Kamu bankalarının değişken faiz uygulamasının esnafa ve çiftçiyi zor durumda bırakacağını söyleyen Kılıç, uygulamadan vazgeçilmesini istedi. Kılıç şöyle konuştu:

"Değişken faiz uygulanması derhal terk edilmelidir. Halk Bankası'nın esnafımıza Ziraat Bankası'nın köylümüze çiftçimize önceki yıllarda kullandırdığı kredilerin faizlerinin yükseltiliyor olması kabul edilemez bir durumdur. Ticari kredilerde uygulanan değişken faiz şartı esnafımız ve köylümüz için uygulanamaz, uygulanmamalıdır. Esnaf ve çiftçiler için değişken faiz uygulanması derhal terk edilmelidir."

"Göstermelik değil, gerçek tasarruf dönemine ihtiyaç var"

Kamuda başlatılan tasarruf tedbirlerini de hatırlatan Kılıç, uygulamaları yakından takip ettiklerini kaydetti. Kılıç, "Sözde değil özde tasarrufların yapılmasını bekliyoruz. Heyecanla başlanan birkaç gün sonra unutulan göstermelik bir tasarruf dönemi yaşanmasını istemiyoruz. Tarifeli uçakla gidilebilen yerlere özel uçaklarla gidip karada tasarruf adına minibüslerle yapılan toplu taşımayı gülünç buluyoruz. Türkiye'nin tasarrufa gerçekten ihtiyacı var ama göstermelik değil gerçek bir tasarruf dönemine ihtiyacımız var" diye konuştu.

Anayasa tartışmalarına değinen Kılıç, somutlaşan bir teklif olmadığını belirterek, "Görülen o ki anayasa tartışmaları gündemi yumuşatma arayışlarının aparatı olarak kullanılıyor. Teklif kimden gelirse gelsin, yeni anayasayla kuvvetler ayrılığı güçlendirilmelidir. Yargı bağımsızlığı tam güvence altına alınmalıdır. Denge denetim mekanizması kuvvetlendirilmelidir. Türkiye'yi seçim ittifaklarına mecbur bırakan mevcut sistem mutlaka gözden geçirilmelidir. İktidar anayasa gündemini sıcak tutmaya çalışsa da Türkiye'nin öncelikli gündemi ekonomidir. İşçidir, çiftçidir, emeklidir" diye konuştu.

Kaynak: ANKA / Güncel

Suat Kılıç Ekonomi Refah Dış Politika Politika Ekonomi Güncel Haberler

Küçük kardeşlerin sır ölümü! Kaldıkları otel odasından cansız bedenleri çıktı

Küçük kardeşlerin sır ölümü! Kaldıkları otel odasından cansız bedenleri çıktı

Anız yangınları bitmek bilmiyor! Suriye sınırındaki 7 köy alevlere teslim oldu

Anız yangınları bitmek bilmiyor! Suriye sınırındaki 7 köy alevlere teslim oldu

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Husiler'den Filistin'e destek! Biri ABD'ye ait 2 dev gemiyi füzelerle imha ettiler

Husiler'den Filistin'e destek! Biri ABD'ye ait 2 dev gemiyi füzelerle imha ettiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title